szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

55 lat temu urodził się Jean-Michel Basquiat

22.12.2015

Aktualności, Magazyn

Urodzony na Brooklynie – prekursor graffiti, które wprowadził w obieg wielkiej sztuki – Jean-Michel Basquiat skończyłby dziś 55 lat. Mimo trudnego neoekspresjonistycznego stylu jego obrazy są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów na całym świecie.

Jean-Michel Basquiat – geniusz współczesnego malarstwa charakteryzującego się łączeniem estetyki prymitywizmu, graffiti, elementów trashowych, napisów i komiksowych detali – urodził się 22 grudnia 1960 roku w Nowym Jorku. Był samoukiem, który swoją twórczą drogę rozpoczął od wykonywania graffiti na ulicach Manhattanu. Już wtedy – w latach 70. – były to realizacje zaangażowane politycznie i odnoszące się m.in. do ówczesnej sytuacji społecznej w Stanach Zjednoczonych. Od początku lat 80. głównie za sprawą artykułu w „Artforum” gloryfikującego jego uliczną twórczość – przeniósł swoje prace w ramy przestrzeni galeryjnej. Stał się przyjacielem i ulubieńcem Andy’ego Warhola, z którym wspólnie wykonał ponad 100 obrazów. Dzięki czynnemu uczestnictwu w artystycznym życiu Nowego Jorku mógł wystawiać w najlepszych galeriach miasta, stając się ostatecznie jednym z lepiej rozpoznawalnych artystów amerykańskich. Zmarł w Nowym Jorku w 1988 roku.

Jean-Michel Basquiat, Untitled, źródło: Christie's

Jean-Michel Basquiat, Untitled, źródło: Christie’s

Nazwisko Basquiat’a należy obecnie do najdroższych w świecie sztuki. Malarz jest jednym z trzech artystów (obok Jeffa Koonsa i Christophera Woola), którzy w 2015 roku kształtowali dochód globalnego rynku sztuki. Ceny jego dzieł wynoszą od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów dolarów, a na aukcjach dzieł sztuki współczesnej należą do jednych z najpopularniejszych. Portal Artsy zaliczył go ponadto do grona ikon sztuki lat 80.

Oryginalna stylistyka i uniwersalność prac Basquiata powoduje także, że od kilkunastu lat jest on bohaterem ważnych wystaw indywidualnych i grupowych. W 2015 roku jego prace pojawiły się m.in. na wystawie „Archeus/Post-Modern” podczas targów sztuki w Miami, a Brooklyn Museum zorganizowało jego retrospektywę zatytułowaną „Basquiat: The Unknown Notebooks”. Jego prace znajdując się w ofercie Gagosian Gallery – jednej najważniejszych komercyjnych galerii na świecie – są także regularnie wystawiane na pokazach indywidualnych w siedzibie instytucji w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Rzymie, Los Angeles czy Hong Kongu.

Dzieł Basquiata znajdują się ponadto w tak renomowanych muzach jak nowojorskie Museum of Modern Art, Brooklyn Museum, Guggenheim Museum, a także w Centre Pompidou w Paryżu czy Tate Gallery w Londynie.

m.m

Zdj. (góra):  Jean-Michel Basquiat, Dustheads” 1982,  źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.