szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Dwie indywidualne wystawy Joana Miró zapowiedziane na 2016 rok

23.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Jeden z najpopularniejszych twórców XX wieku – malarz, rzeźbiarz, rysownik – Joan Miró, będzie bohaterem dwóch solowych wystaw w nadchodzącym roku. Ich otwarcie zaplanowane jest na styczeń i luty 2016 r.

Joan Miró urodzony w Barcelonie, większą część swojego życia spędził na Majorce. Tam znajdowało się jego słynne studio, którego wnętrza zaprojektowane były przez przyjaciela artysty Josepa Lluísa Serta. Tam też tworzył najintensywniej i najbardziej produktywnie. Po śmierci malarza w 1983 roku, dom w którym pracował przeszedł w ręce rodziny. Obecnie znajduje się tam również fundacja jego imienia.

Miro "Étoile Bleue", źródło: Sotheby's

Miro „Étoile Bleue”, źródło: Sotheby’s

W przeciągu ostatnich kilku lat wnuk malarza – historyk sztuki Punyet Miró – wraz z galerią Mayoral podjęli się realizacji ambitnego projektu odtworzenia wyglądu studia na podstawie fotografii z lat 70. Efekt prac, wzbogacony o kilkadziesiąt płócien oraz rysunków artysty, a także korespondencję prowadzoną z architektem wnętrz zaprezentowane będą w londyńskiej siedzibie galerii Mayoral, dokładnie 21 stycznia 2016 r. Co ciekawe, według opowieści wnuka Miró, studio stworzone przez artystę było jego wymarzoną i szczegółowo przemyślaną przestrzenią, która w znacznym stopniu wpłynęła na sposób pracy, a ostatecznie także na sztukę twórcy. Rekonstrukcja tego miejsca wykonana w Londynie, będzie właściwie unikalną okazją do zapoznania się z wyglądem oryginalnego wnętrza, w którym Miro pracował aż do śmierci.

Drugą wystawą, zaplanowaną na 26 lutego będzie „Joan Miró: Painting Walls, Painting Worlds” , którą przygotowuje niemiecka galeria Schrin we Frankfurcie. Jej celem będzie przybliżenie widzom tej części twórczości malarza, która związana jest z jego uwielbieniem do malowania wielkoskalowych przedstawień, wynikających z zainteresowania motywem nieograniczoności powierzchni ściennych. Ściana – była dla malarza nierzadko punktem startowym do tworzenia monumentalnych obrazów o zróżnicowanej fakturze, garamaturze i przy użyciu niekonwencjonalnych materiałów jak płyty pilśniowe, papier ścierny, juta czy piasek.

Wystawa omawiająca pomijany dotąd aspekt twórczości Katalończyka składać się będzie z ponad 50 prac, które specjalnie na tę okazję wypożyczone zostaną z kolekcji światowych instytucji, w tym: nowojorskiego MoMA, Museum Guggenheim czy paryskiego Centre Pompidou.

Warto jednocześnie przypomnieć, że Miró – jako wybitny przedstawiciel surrealizmu – należy obecnie do jednych z lepiej sprzedających się artystów na rynku światowym. Ostatnim wielkim sukcesem była sprzedaż jego obrazu „Painting (Woman, Moon, Birds)” za ponad 23 miliony dolarów na aukcji w Christie’s.

m.m

Zdj. (góra):Joan Miró Peinture (L’oiseau), 1926, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.