szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czas na dyskusję o Street Arcie

28.12.2015

Aktualności, Magazyn

„Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” Sebastiana Frąckiewicza to pierwszy w Polsce zbiór obszernych rozmów z polskimi twórcami street artu i murali.

Szablon na ulicy w Poznaniu, fot. Sebastian Frąckiewicz

Szablon na ulicy w Poznaniu, fot. Sebastian Frąckiewicz

Książka Sebastiana Frąckiewicza, mająca swoją premierę w lipcu 2015 roku, jest serią wywiadów przeprowadzonych przez autora z twórcami street, a właściwie – urban artu. Wśród rozmówców znaleźli się artyści reprezentujący różne pokolenia oraz organizatorzy festiwali streetartowych. Umiejętnie sformułowane pytania sprawiają, że dyskusja staje się pasjonującą, wciągającą lekturą oraz ciekawym dyskursem ujmującym zjawisko z krytycznego punktu widzenia.

Publikacja uświadamia przede wszystkim problem komercjalizacji i niebezpiecznego sposobu myślenia o sztuce ulicy jako dekoracji pozbawionej cech sztuki krytycznej. Uzmysławia jak skomplikowana jest praca w przestrzeni publicznej. Pomaga też zrozumieć mechanizmy prawne, społeczne i polityczne, z którymi zmagają się artyści, organizatorzy oraz odbiorcy. Dyskusja zwraca uwagę na powiązania wynikające z legalnych jak i nielegalnych działań w przestrzeni publicznej, ich odbioru przez mieszkańców i wypływające z tego powodu zarówno inspiracje jak i ograniczenia dla twórców.

W książce znajdują się wywiady z następującymi osobami: Adam Jastrzębski (Ixi Color), Grzegorz Kmita (Patyczak), Mariusz Liber (Twożywo), Peter Fuss, Rafał Roskowiński, Magdalena Drobczyk, Michał Wręga (Sepe), Michał Kubieniec (kurator Katowice Street Art Festival), Teresa Latuszewska-Syrda (prezes Fundacji Urban Forms), Przemysław Blejzyk (Sainer), Michał Linow (Pikaso), Sławek Czajkowski (Zbiok), Wojciech Kołacz (Otecki), Mariusz Waras (M-city).

Mural Roa w centrum Łodzi, fot. Sebastian Frąckiewicz

Mural Roa w centrum Łodzi, fot. Sebastian Frąckiewicz

Książka „Żeby było ładnie” została zrealizowana w ramach stypendium MKiDN na II połowę 2014. Wydawcą publikacji jest Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu.

Patroni medialni: sosm.pl, Arteon.

Wydanie publikacji dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Literatura” – programu „Promocja literatury i czytelnictwa”.

Kontakt dla mediów, materiały prasowe, egzemplarze recenzenckie: paulina.gwizdek@arsenal.art.pl, 61 852 9502

Artykuł sponsorowany

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.