szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

5 najciekawszych wystaw zapowiedzianych na 2016 rok przez francuskie i brytyjskie muzea

30.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

W mijającym roku instytucje brytyjskie i francuskie rozpieszczały miłośników sztuki dobrze przygotowanymi wystawami poświęconymi twórczości m.in. Jeffa Koonsa, Barbary Hepworth, Alberto Giacomettiego czy Ai Weiweia. Nadchodzące 12 miesięcy pod względem atrakcji kulturalnych zapowiada się równie ciekawie.

Od początku przyszłego roku wielbiciele zarówno twórczości dawnej jak i współczesnej będą mieli okazję podziwiać oryginalne prace prominentnych dla historii sztuki artystów, których ekspozycje zapowiedziały już najważniejsze muzea i galerie sztuki w Paryżu i Londynie.

Marzec będzie miesiącem szczególnie obfitym w przełomowe prezentacje sztuki, na co wskazują zapowiedziane na ten okres wystawy Hilmy af Klint, Botticellego i Picassa.

Sandro Botticelli, Wiosna,1482

Sandro Botticelli, Wiosna,1482

Ekspozycja af Klint (1862-1944) – wybitnej, choć niestety mało znanej pionierki malarstwa abstrakcyjnego otwarta zostanie już 3 marca w londyńskiej Serpentine Gallery i przedstawiać będzie szereg prac, które po raz ostatni pokazywane były publicznie w roku 1987. Dzieła szwedzkiej malarki, stojące na pograniczu malarstwa figuratywnego i organicznej abstrakcji, stanowią zapowiedź twórczości Kandinsky’ego, Mondriana czy Malewicza.

Na 5 marca zaplanowano kolejną odsłonę prac renesansowego malarza Sandro Botticellego. Zorganizowane przez londyńskie Victoria & Albert Museum wydarzenie, poza 50 pracami genialnego Włocha zaproponuje widzom przykłady dzieł zainspirowanych jego malarstwem. Wśród wybranych 150 realizacji znajdą się m.in. te autorstwa Prerafaelitów, a także René Magritte’a, Andy’ego Warhola czy Cindy Sherman.

8 marca w paryskim Muzeum Picassa otworzy się duża prezentacja rzeźb hiszpańskiego kubisty. Celem wystawy będzie ukazanie postaci Picassa jako płodnego eksperymentatora i improwizatora, który swoje pomysły realizowane na papierze i płótnie przenosił także na trójwymiarowe prace rzeźbiarskie. Wielbiciele Picassa będą mieli okazję zapoznać się z mniej znanym dorobkiem mistrza, w tym m.in. z cyklami rzeźb wykonywanych w metalu.

Pablo Picasso„Tête (Maquette pour la sculpture en plein air du Chicago Civic Center)”, Źródło: Christie's

Pablo Picasso„Tête (Maquette pour la sculpture en plein air du Chicago Civic Center)”, Źródło: Christie’s

W kolejnym miesiącu, również w Paryżu, zaprezentowana zostanie tematyczna retrospektywa Paula Klee. Przygotowana przez Centre Pompidou i zaplanowana na 6 kwietnia wystawa podejmować będzie motyw „romantycznej ironii” oraz pokrewnych jej satyry i parodii w twórczości szwajcarsko-niemieckiego malarza. Widzowie obejrzeć będą mogli ponad 250 dzieł podzielonych na 7 indywidualnych sekcji, z których każda odsłaniać będzie nowe podejście do bogatego dorobku Klee.

W okresie letnim ciekawą propozycją może okazać się zaplanowana przez Tate Modern w Londynie indywidualna wystawa znanej, amerykańskiej malarki Georgi O’Keeffe, która otworzy się 6 lipca. Będzie to pierwsza od dwudziestu lat, poważna retrospektywa modernistycznej twórczyni w Wielkiej Brytanii. Zorganizowana dokładnie 100 lat od artystycznego debiutu O’Keeffe – wystawa dokona przewartościowania dorobku malarki, ukazując ją jako ważną postać nie tylko dla malarstwa modernistycznego, ale także kolejnych pokoleń twórców.

Poza wymienionymi prezentacjami instytucje takie jak londyńska National Gallery, Sainsbury Centre for Visual Arts, Royal Academy oraz paryski Luwr zapowiedziały przeglądowe wystawy, odpowiednio: Eugène Delacroix, Alberto Giacomettiego, impresjonistów i postimpresjonistów tworzących przedstawienia ogrodów oraz francuskiego malarza krajobrazów Huberta Roberta.

 

m.m

Zdj. (góra): Hilma af Klint, Group IV, No.7, The Ten Largest, Adulthood, 1907, źródło: materiały prasowe Serpentine Gallery

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017