szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Najdroższe dzieła sztuki sprzedane na aukcjach w 2015 roku

31.12.2015

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Poradnik o rynku sztuki

W podsumowaniu wydarzeń ze świata rynku sztuki nie może zabraknąć zestawienia najdroższych dzieł roku 2015. Picasso, Modigliani, Giacometti – to trzy pierwsze nazwiska, które znalazły się na samym szczycie listy.

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Dla tak zmiennego obszaru jakim jest globalny rynek sztuki jest to szczególny moment kiedy tworzące go podmioty – instytucje, galerzyści, muzealnicy, kolekcjonerzy i artyści – dokonują podliczeń, tworzą statystyki, bilansują zyski. Dotyczy to szczególnie instytucji komercyjnych, w tym słynnych domów aukcyjnych, które z roku na rok podwyższają poprzeczkę oferując światowe dzieła sztuki najbogatszym kolekcjonerom. Jakie rekordy aukcyjne ukształtowały tegoroczny obrót dziełami sztuki? Jakie prace okazały się być najbardziej poszukiwane i jednocześnie najdroższe? Poniżej przedstawiamy ranking dzieł, za które w 2015 roku zapłacono najwięcej.

Kobiety z Algieru, Pablo Picasso, 1955, źródło: Christie`s

Kobiety z Algieru, Pablo Picasso, 1955, źródło: Christie`s

1. Pablo Picasso, Les Femmes d’Algier („Version 0”)/ Kobiety Algieru, 1955, 179,4 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 11 maj 2015
Zaprezentowane podczas aukcji „Looking Forward to the Past” płótno Picassa spotkało się z entuzjastyczną reakcją jej uczestników. Dynamiczna licytacja, której ostatnia faza należała do dwóch anonimowych kolekcjonerów, zakończyła się rekordowym wynikiem wynoszącym 179,4 miliony dolarów, ustanawiając obraz najdroższym dziełem sprzedanym kiedykolwiek podczas aukcji sztuki.

2. Amedeo Modigliani, Nu Couché/ Akt leżący, 1917-1918, 170 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 09 listopad 2015
Sprzedany na aukcji „The Artist’s Muse” obraz Modiglianiego zajmuje obecnie drugie miejsce w zestawieniu najdroższych dzieł sprzedanych podczas publicznych licytacji. Obraz sprzedany został w niecałe dziesięć minut od ogłoszenia ceny wywoławczej. Wartość pracy wynosząca 170 milionów dolarów determinowana była m.in. przez fakt unikatowości samego przedstawienia. Akt nie był bowiem typowym motywem w twórczości włoskiego malarza.

3. Alberto Giacometti, L’Homme au doigt/ Pointing Man, 1947, 141,3 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 11 maj 2015
Figura z brązu autorstwa Giacomettiego, sprzedana za 141,3 miliony dolarów jest jedyną rzeźbiarską realizacją w tegorocznym rankingu najdroższych dzieł sztuki. Jest to jeden z sześciu autorskich odlewów “Pointing Man”, z których cztery znajdują się w zbiorach muzealnych. Uzyskany wynik gwarantuje pracy najwyższą pozycję na liście najdroższych rzeźb świata.

4. Roy Lichtenstein, Nurse/ Pielęgniarka, 95,4 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 09 listopad 2015, 1964
Wylicytowana za kwotę 95,4 milionów dolarów praca Lichtensteina przebiła dotychczasowy rekord za dzieło tego twórcy, wynoszące 56,1 milionów dolarów. Przedstawienie zainspirowane ilustracją książkową z lat 60. po raz ostatni było wystawione na aukcji w roku 1995 uzyskując wynik jedynie 1,7 milionów dolarów.

5. Mark Rothko, No. 10/ Nr 10, 1958, 81,9 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 13 maj 2015
Bijące rekordy popularności i sprzedaży dzieła sztuki Marka Rotkho od lat utrzymują się na szczycie najdroższych prac sztuki modernistycznej. Sprzedane w maju tego roku płótno Nr 10 jest aktualnie drugim najdroższym obrazem urodzonego na Łotwie amerykańskiego artysty.

6. Cy Twombly, Untitled (New York City)/ Bez tytułu (Nowy Jork), 1968. 70,5 mln dolarów, Sotheby’s, Nowy Jork, 11 październik 2015
Cena za dzieło z serii “czarnych tablic” Twombly’ego pobiła dotychczasowy rekord aukcyjny malarza, stając się jednocześnie najdroższą pracą sprzedaną w roku 2015 w domu aukcyjnym Sotheby’s. Przed październikową licytacją dzieło należało do mieszkającej w Los Angeles filantropki – Audrey Irmas.

7. Pablo Picasso, Le Gommeuse, 1901, 67,5 mln dolarów, Sotheby’s, Nowy Jork, 5 październik 2015
Drugie najdroższe dzieło wylicytowane w Sotheby’s na tegorocznej, październikowej aukcji sztuki. Praca Picassa pochodzi z początkowego etapu tzw. błękitnego okresu jego twórczości i przedstawia nagi portret tancerki kabaretowej. Obraz namalowany zostało prawdopodobnie dla przyjaciela malarza Pere’a Mañacha.

8. Pablo Picasso, Buste de femme/ Kobiece popiersie, 1938, 67,4 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 11 maj 2015
Sprzedane za 67,4 miliony dolarów dzieło jest wizerunkiem Dory Maar – francuskiej fotografki i kochanki malarza. Wystawione podczas zorganizowanego przez Christie’s wydarzenia “Looking Forward to the Past” było trzecim najdroższym obrazem tej aukcji.

9. Vincent van Gogh, Les Alyscamps, 1888, 66,3 mln dolarów, Sotheby’s, Nowy Jork, 5 maj 2015
Praca van Gogha jest jedynym dziełem pochodzącym z XIX wieku, które znalazło sie w tegorocznym zestawieniu najwyższych sprzedaży. Les Alyscamps należy do serii czterech obrazów powstałych podczas pobytu malarza w Arles i ukazujących  aleję Alyscamps, dawną rzymską nekropolię, wzdłuż której rozciąga się szereg sarkofagów oraz rosnących topól.

10. Andy Warhol, Colored Mona Lisa, 1963, 56,2 mln dolarów, Christie’s, Nowy Jork, 11 maj 2015
Dzieło zakupione zostało podczas majowej aukcji poświęconej sztuce powojennej i najnowszej przez słynnego galerzystę Larry’ego Gagosiana. Co ciekawe obraz autorstwa Warhola powstał jako reakcja na premierowy pokaz oryginalnego płótna Mona Lisy w Stanach Zjednoczonych, który miał miejsce w styczniu 1963 roku.

m.m

Zdj. (góra): Amedeo Modigliani, „Akt leżący”, 1917-1918, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.