szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Największa wystawa dzieł Hieronima Boscha otworzy się w lutym 2016

04.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

W Holandii rok 2016 został ogłoszony Rokiem Hieronima Boscha. Z okazji 500 rocznicy śmierci tego wybitnego artysty Muzeum Het Noordbrabants w ’s-Hertogenbosch przygotowuje największą do tej pory retrospektywę dzieł malarza.

Hieronim Bosch, Sąd Ostateczny

Hieronim Bosch, Sąd Ostateczny

Przez 12 miesięcy niderlandzkie instytucje kulturalne będą oferować specjalne wydarzenia poświęcone twórczości zmarłego dokładnie 500 lat temu Hieronima Boscha (ok. 1450-1516). Uważany za najwybitniejszego twórcę jakiego zrodziły Niderlandy na styku późnego gotyku i renesansu, Bosch przez całe życie związany był z położonym w centralnej Holandii miastem 's-Hertogenbosch (Den Bosch). Tu mieszkał i pracował i to właśnie na jednym z miejskich placów, przed budynkiem dawnej pracowni artysty rozpocznie się oficjalne otwarcie Roku Boscha.

Głównym wydarzeniem kulturalnego święta będzie zaplanowana na 12 lutego 2016 r. wielka retrospektywa dzieł malarza pt. „Visions of a Genius”, która odbędzie się w lokalnym Muzeum Het Noordbrabants. Na wystawę złoży się 20 prac malarskich, 19 rysunków, a także panele ołtarzowe i tryptyki.

Hieronim Bosch, Człowiek drzewo

Hieronim Bosch, Człowiek drzewo

Specjalnie na tę okazję – która z założenia ma być największą jak do tej pory ekspozycją dzieł mistrza – prace Boscha zostaną sprowadzone z najważniejszych instytucji muzealnych z całego świata. Dodatkowo, prezentacje uświetnią dzieła, które przez ostatnie kilka lat poddane były gruntownym badaniom i renowacjom konserwatorskim, w ramach międzynarodowego „Bosch Research and Conservation Project”. Projekt pozwolił m.in. na przypisanie Boschowi autorstwa jednego z rysunków „Infernal Landscape”, który do tej pory określony był jako dzieło pochodzące z warsztatu mistrza. Poza pracami Boscha wystawa uzupełniona będzie o dzieła autorstwa jego uczniów i naśladowców oraz artystów współczesnych, którzy w swojej sztuce nawiązują do dorobku Holendra.

Rok Boscha wzbogacony będzie także o inne kulturalne atrakcje z dziedziny sztuk wizualnych, teatralnych i muzycznych. Z zapowiedzianych wydarzeń do najciekawszych należą m.in. przeglądowa wystawa grafik autorstwa Boscha oraz prac współczesnego artysty Jana Fabre – zaplanowana przez Muzeum Het Noordbrabants. Ponadto trzy prezentacje przygotowywane przez Stedelijk Museum w Den Bosch, których motywem przewodnim będą tematy zaczerpnięte z obrazów Boscha: pokusa, grzech i sąd – do których odnosić się będą artyści tacy jak: Jake i Dinos Chapman, Pippiloti Rist, Gabriel Lester, Jeroen Kooijmans, a także Nacho Carbonell i Fernando Sánchez Castillo.

m.m

Zdj. (góra): Hieronim Bosch, Wędrowiec

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.