szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Hałas’16 | Wspomnienie, czyli wystawa malarstwa i rysunków prof. Hałasa w MIA Art Gallery

07.01.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Od 9 do 23 stycznia w MIA Art Gallery we Wrocławiu trwać będzie wystawa prac prof. Józefa Hałasa, klasyka polskiej sztuki XX wieku, należącego do pokolenia Arsenału.

Wernisaż wystawy w 2013, źródło: mia ART Gallery

Wernisaż wystawy w 2013, źródło: mia ART Gallery

“Myślę tak: potrząsnąć sobą, powiedzieć myśl -żyjesz, nie zapominaj o przeszłości, patrz w przyszłość –
wybieraj to, co już dawno wybrało ciebie -niech to się odbywa świadomie i z własnej woli. Raduj się.”

prof. Józef Hałas (07.01.1927-01.01.2015), klasyk polskiej sztuki XX wieku, należący do pokolenia Arsenału. Konsekwentny indywidualista, który stworzył własny język malarski, czerpiąc inspiracje z natury i dzieciństwa. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Tworzył cykle, m.in.: Figury, Góry, Piony Skosy, Wnętrza czy Przeciwstawienia w technikach malarstwa olejnego, akryli, gwaszy czy tuszów. Pisał o życiu, sztuce i naturze świata.

Uczeń prof. Eugeniusza Gepperta i prof. Stanisława Dawskiego. Wieloletni pedagog na wrocławskiej ASP. Jego prace były wystawiane na około 50-ciu wystawach indywidualnych i ponad 300-stu wystawach zbiorowych.

„Piękno mieści się w dążeniu do pełnej wypowiedzi”

Zdjecie z otwarcia wystawy fotografii prof. Hałasa, źródło: mia ART Gallery

Zdjecie z otwarcia wystawy fotografii prof. Hałasa, źródło: mia ART Gallery

Józef Hałas tworzył swój niepowtarzalny styl, geometryzujący i syntetyzujący, oparty na rytmie, jednak pełen niuansów i niezwykłej wrażliwości kolorystycznej, obserwując i malując naturę. Jego twórczość to uczta dla odbiorcy wytrawnego i mocny element poznawczy dla początkującego konesera. Warte podkreślenia są źródła inspiracji artysty -natura obserwowana z czułością i zachwytem, religijne znaki i odniesienia, w tym młodzieńcze odkrycie mające swoje echo w całej twórczości Hałasa -wizyta w Bułgarii, w cerkwi Bojana w Sofii, ale ponad wszystko nieznikający zachwyt nad górami, szczególnie w miejscu dzieciństwa, Nowym Sączu, górami, które przez całe lata pasjami zdobywał.

„Sztuka jest tajemnicą do której się dochodzi, dojrzewa”.

Mocno zaangażowany w środowisko artystyczne
Wrocławia, pełnił rolę mentora. Do ostatnich chwil intensywnie tworzył wyrażając bezmiar emocji na płótnach i papierach. Realizował swoje przeznaczenie, jak sam mówił, wciąż odkrywając nowe wyzwania.

Hałas’16 “Wspomnienie” otwiera cykl wystaw związanych z życiem i twórczością profesora i mentora, organizowanych w kolejne rocznice jego urodzin.

Hałas’16 | Wspomnienie
Wystawa malarstwa i rysunków
Czas: 9-23 stycznia2016
Miejsce: mia ART GALLERY, ul. Św. Mikołaja 61-62 Wrocław
Organizator wystawy: mia ART GALLERY
Partnerzy wystawy: SleepWalker Boutique Suites, Viper Solutions, Gephard Group, Fabryka Sensu, portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.