szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zatrzymano złodziei XVII wiecznego obrazu autorstwa van Dycka

11.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Turecka policja zatrzymała dwóch przemytników barokowego obrazu, będącego prawdopodobnie dziełem Antoona van Dycka. Obraz może być jednym z zaginionych płócien flamandzkiego mistrza.

Fotografia obrazu (przyp.) Antoon van Dyck, źródło: AFP Photo

Fotografia obrazu (przyp.) Antoon van Dyck, źródło: AFP Photo

W niedzielę 10 stycznia turecka gazeta Hurriyet podała do publicznej wiadomości, że po udanej interwencji lokalnej policji udało się odzyskać skradziony obraz należący prawdopodobnie do grupy dzieł flamandzkiego artysty Antoon van Dycka.

Dwóch biznesmenów próbowało sprzedać XVII wieczne dzieło w Istambule za kwotę 14 milionów lirów (4,6 miliona dolarów), po tym gdy nabyli je od przemytników za cenę 200 tys. dolarów. Obraz został przechwycony przez oficerów policji, podających się za potencjalnych klientów zainteresowanych kupnem płótna. Interwencja odbyła się w luksusowym hotelu, w historycznej dzielnicy Istambułu Topkapi.

Na upublicznionej przez lokalne władze fotografii obrazu zauważyć można, że domniemane dzieło van Dycka przedstawia sylwetkę nagiej kobiety z uniesionym w górę ramieniem, której towarzyszą dwie postaci – męska i kobieca. Specjaliści nie podają póki co szczegółów dotyczących pochodzenia i historii dzieła.

Jak podaje rosyjska agencja prasowa Interfax wiadomo jednak, że płótno warte obecnie kilkanaście milionów dolarów należało przez lata do gruzińskiej rodziny Abaszidze, która w roku 2010 zmuszona była sprzedać obraz z powodu kłopotów finansowych. Ówcześni właściciele nie wiedzieli jednakże, iż płótno należeć może do grupy zaginionych dzieł flamandzkiego mistrza. W procesie transakcji doszło do oszustwa ze strony kupujących, którzy zapłacili 7 tys. dolarów zamiast ustalonych 37 tys.

Według przypuszczeń specjalistów obraz należeć może do grupy ponad 800 arcydzieł, które wyszły spod ręki Antoona van Dycka. Urodzony w 1599 roku w Antwerpii malarz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa późnego baroku. Na przełomie XVI i XVII wieku pracował we Flandrii, Włoszech oraz Anglii, gdzie był nadwornym malarzem Karola I. Zmarł w Londynie w 1641 roku.

m.m

Ilustracja (góra): Antoon van Dyck, Autoportret ze słonecznikiem, po 1633 r.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017