szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Spór o rzeźbę Picassa wartą ponad 100 mln dolarów

14.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Amerykański dealer sztuki Larry Gagosian walczy o prawa własności do rzeźby Picassa „Popiersie kobiety”. We wtorek złożył pozew przeciwko brytyjskiej spółce handlowej również podającej się za właściciela dzieła sztuki.

Arcydzieło Picassa pochodzące z 1931 roku i przedstawiające popiersie jego kochanki Marie-Thérèse jest obecnie wystawiane na największej od 50 lat ekspozycji rzeźb Hiszpana w nowojorskim MoMA. Po zakończeniu wystawy – 7 lutego – rzeźba miała trafić do nowego nabywcy, który przed kilkoma miesiącami kupił pracę od Larry’ego Gagosiana – aktualnego właściciela rzeźby, który wypożyczył ją na nowojorski pokaz.

Pablo Picasso, Bust of a Woman (Marie-Therese), 1931, źródło: materiały prasowe

Pablo Picasso, Bust of a Woman (Marie-Therese), 1931, źródło: materiały prasowe

Według amerykańskiego marszanda „Popiersie kobiety” zostało sprzedane mu przez córkę samego artysty Mayę Widmaier-Picasso w maju 2015 r. za kwotę 105,8 mln dolarów. Do tej pory Gagosian wpłacił 79,7 mln dolarów czyli około 75% całej sumy.

W październiku minionego roku dealer sztuki otrzymał list od brytyjskiej spółki handlowej Pelham Europe – prowadzonej przez Guy’a Bennetta, byłego eksperta domu aukcyjnego Christie’s, reprezentującego obecnie kolekcjonera sztuki z Kataru – z informacją, iż ta sama praca została kupiona przez firmę rok wcześniej za 42 mln dolarów. Jak relacjonuje New York Times, Widmaier-Picasso faktycznie rozważała sprzedaż dzieła Pelham Europe, ostatecznie jednak zwróciła im wpłaconą przez nich zaliczkę w wysokości 6 mln dolarów, po tym, gdy Larry Gagosian zaoferował wyższą kwotę.

Sam marszand twierdzi, że do października 2015 roku nie wiedział o wcześniejszej transakcji przeprowadzonej między rodziną Picassa a brytyjską spółką. Od komentarza w sprawie uchylił się z kolei przedstawiciel Pelham Holdings, jak i Museum of Modern Art, w którym wystawiana rzeźba figuruje jako praca „z kolekcji prywatnej. Za pozwoleniem Gagosian Gallery”.

Sprawa ma zostać wyjaśniona przez nowojorski sąd na wniosek złożony przez Larry’ego Gagosiana we wtorek 12 lutego.

m.m

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, Bull, ok. 1958, źródło: materiały prasowe MoMA

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017