szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Licytacja dzieł impresjonistów i twórców modernizmu w Christie’s

15.01.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Londyński oddział domu aukcyjnego Christie’s przygotowuje kolejną, ważną aukcję poświęconą sztuce impresjonistycznej i modernistycznej. Cieszące się największą popularnością dzieła z tego okresu zostaną zlicytowane już 2 lutego.

Choć nowy sezon aukcyjny został otwarty kilka dni temu, to najważniejsze licytacje obejmujące dzieła współczesne oraz te pochodzące z przełomu XIX i XX wieku dopiero przed nami. Po zeszłorocznych historycznych rekordach za prace m.in. Picassa i Modiglianiego domy aukcyjne muszą wykazać się nie lada kreatywnością i przedsiębiorczością, aby zaoferować kolekcjonerom dzieła o jeszcze wyższej jakości artystycznej. W związku z tym już w styczniu dom aukcyjny Christie’s poinformował o zaplanowanej na początek przyszłego miesiąca aukcji poświęconej sztuce impresjonistów, twórców modernizmu i surrealizmu, która trwać ma przez cały tydzień od 2 do 5 lutego br.

Piet Mondriaan, jedna z serii prac Chrysanthemum, źródło: Christie's

Piet Mondriaan, jedna z serii prac Chrysanthemum, źródło: Christie’s

Jak zapowiadają specjaliści z Christie’s, wśród starannie wyselekcjonowanych prac artystycznych, znajdą się zarówno arcydzieła, których estymacja przekroczy kilka milionów funtów, jak również realizacje o niższej wartości, które wyceniono na 300 – 1000 funtów. Instytucji zależy, aby podczas tygodnia aukcji, londyńską siedzibę firmy odwiedzili zarówno giganci kolekcjonerstwa, jak i osoby, które zaczynają dopiero budowanie prywatnych zbiorów, a które w przyszłości mogą stanowić potencjalnie ważnych klientów Christie’s.

Tygodniowe wydarzenie rozpocznie się już 2 lutego licytacją „Impressionist and Modern Art Evening Sale”, podczas której dziełem o najwyższej estymacji (6-8 mln funtów) będzie autoportret Egona Schiele z 1909 r. Pomimo, iż obraz wykonany został przez artystę w wieku zaledwie 19 lat, ilustruje on ważny moment w twórczości Schiele’go, gdy osiągnął artystyczną dojrzałość, kształtując swój niepowtarzalny, ekspresjonistyczny, nieco agresywny styl malarski.

Kolejnym, także wysoko notowanym obrazem, będzie „Les mariés de la Tour Eiffel” Marca Chagalla (4,8-6,8 mln funtów). Na uwagę zasługiwać będzie również największa z serii czterech prac stworzona przez Paula Cézanne’a w 1882 r., podczas pobytu w domu słynnego kolekcjonera impresjonizmu Victora Chocqueta (4,5-6,5 mln funtów). Warto podkreślić, że płótno „Ferme en Normandie” zostanie wystawione na publiczną sprzedaż po raz pierwszy od 20 lat, a jego wartość umacnia także fakt, iż reprezentuje ono zwrot Cézanne’a z impresjonizmu w stronę indywidualnego, „skubizowanego” stylu.

Ponadto w grupie najdroższych prac, które trafią pod młotek znajdą się również dzieła tak prominentnych twórców jak Fernand Léger (4-6 mln funtów), Pablo Picasso (4-6 mln funtów), czy Piet Mondrian (1,6-2,4 mln funtów). Specjaliści z Christie’s zwracają szczególną uwagę na pracę ostatniego z wymienionych pt. „Chryzantemy”, która jest wyjątkowo rzadkim przykładem malarskiego studium kwiatów wykonanego przez pioniera sztuki abstrakcyjnej na przełomie XIX i XX w.

Kolejne licytacje zaplanowane przez Christie’s na połowę lutego dotyczyć będą sztuki współczesnej, która na przestrzeni ostatnich lat cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród najbogatszych kolekcjonerów.

m.m

Ilustracja (góra): Marc Chagall, Les mariés de la Tour Eiffel, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.