szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Raport Rynek Sztuki 2015

15.01.2016

Raport rynek sztuki

Poradnik o rynku sztuki

Już po raz piąty redakcja portalu rynekisztuka.pl Raportem Rynek Sztuki 2015 podsumowuje mijające 12 miesięcy na polskim i międzynarodowym rynku sztuki. Spektakularne rekordy aukcyjne, najwyższe od lat sprzedaże prywatne, prestiżowe wydarzenia artystyczne oraz ogłoszony przez UNESCO Rok Kantora – oto determinanty świata sztuki w 2015 roku.

Minione 12 miesięcy było znaczące zwłaszcza dla czołowych domów aukcyjnych jak Christie’s czy Sotheby’s. To podczas zorganizowanych przez tych gigantów rynku aukcyjnego licytacji osiągnięto rekordowe ceny za obrazy Pabla Picassa („ Kobiety Algieru” – 179,4 mln dolarów) Amedeo Modliglianiego („Akt leżący” – 170 mln dolarów) oraz rzeźbę Alberto Giacomettiego („Pointing Man” – 141,3 mln dolarów). Także w enigmatycznym świecie sprzedaży prywatnych w 2015 roku ustanowiono nowy rekord za dzieło malarskie. Płótno Paula Gaugina „When Will You Marry” kupione zostało przez katarskiego kolekcjonera za 300 mln dolarów.

Dla polskiego rynku sztuki udana była szczególnie druga połowa roku. Podczas czerwcowej licytacji w Polswiss Art za rekordową kwotę 1,65 mln zł sprzedano „Lekcję historii” Jacka Malczewskiego, z kolei w Desie Unicum, na aukcji grudniowej doszło do rekordowej (1,2 mln zł) sprzedaży obrazu Józefa Chełmońskiego „W podróży”. Ranking najdroższych polskich dzieł sztuki w 2015 roku wskazuje, że najstabilniejszą pozycją w lokalnym obiegu sztuki cieszą się prace z przełomu wieków. Rok 2015 obfitował w wiele emocjonujących licytacji. Warto tu wspomnieć chociażby o rekordzie za dzieło Wojciecha Fangora „M58”, którego wartość wyniosła 923 tys. zł – podsumowuje Anna Niemczycka-Gottfried z portalu rynekisztuka.pl .

Rynek sztuki w 2015 roku to również szereg wydarzeń artystycznych, targów sztuki jak: Art Basel, czy Frieze Art Fair, a także 56. edycja Biennale Sztuki w Wenecji. Miniony rok upłynął również pod znakiem obchodów Roku Kantora, dzięki którym przybliżono nie tylko teatralny, ale przede wszystkim plastyczny dorobek tego uznanego polskiego twórcy. W Polsce na szczególną uwagę zasługiwały z kolei Warszawskie Targi Sztuki, a także wystawy podsumowujące dorobek Andrzeja Wróblewskiego, czy Olgi Boznańskiej.

Pełne podsumowanie 2015 roku na polskim i światowym rynku sztuki w Raporcie Rynek Sztuki 2015 wydanym przez portal Rynek i Sztuka.pl, dostępnym na stronie: www.raport.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.