szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Niedawno odkryty rysunek Jana van Eyck’a po raz pierwszy na wystawie zagranicznej

20.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Odkryty w 2012 roku rysunek „Ukrzyżowanie”autorstwa niderlandzkiego malarza Jana van Eycka, zostanie wystawiony po raz pierwszy na wystawie poza granicami Holandii. Zaszczyt zaprezentowania dzieła przypadł nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art.

W poniedziałek 25 stycznia w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku otworzy się wystawa prac jednego z najsłynniejszych malarzy niderlandzkiego renesansu Jana van Eycka (ok. 1390 – 1441). Ekspozycja zatytułowana „A New Look at a Van Eyck Masterpiece” przybliżać będzie efekty przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat badań poświęconych dwóm arcydziełom malarza „Ukrzyżowanie” oraz „Sąd Ostateczny”, tworzących dyptyk i znajdujących się w stałej kolekcji nowojorskiego muzeum.

Przyp. Jan van Eyck, Ukrzyżowanie, kolekcja Museum Boijmans Van Beuningen

Przyp. Jan van Eyck, Ukrzyżowanie, kolekcja Museum Boijmans Van Beuningen

Zaprezentowanym rezultatom badań, które obejmowały m.in. szczegółową analizę konserwatorską mającą stwierdzić czy dzieła nie wchodziły w skład tryptyku (oddzielonego oryginalnie trzecim, nieznanym przedstawieniem), towarzyszyć będzie dzieło rysunkowe z kolekcji holenderskiego Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie. Pochodząca z XV w. praca na papierze nosząca tytuł „Ukrzyżowanie” i odkryta przypadkowo w 2012 r., stanowi zagadkę dla historyków sztuki, bowiem jej proweniencja nie została do tej pory ostatecznie ustalona. Specjaliści – na podstawie zbieżności przedstawienia i podobieństwa do malarskiej wersji „Ukrzyżowania” – przypisują rysunek Van Eyckowi lub któremuś z jego uczniów. Faktem jest, że charakteryzujące się wysoką wartością artystyczną dzieło może zostać uznane za pochodzące z warsztatu niderlandzkiego malarza.

Podczas prezentacji w Metropolitan Museum, szkicowa ilustracja wystawiona zostanie tuż obok płótna o tym samym tytule, stanowiąc hipotetycznie jego studium rysunkowe – szkic poprzedzający powstanie jednej z części słynnego dyptyku.

Zakupiony w 2014 roku przez Muzeum Boijmans Van Beuningen rysunek został odkryty podczas wystawy „A Road to Van Eyck”, odbywającej się w tej samej instytucji w roku 2012 i przybliżającej sztukę powstałą przed erą słynnego malarza. Dzieło znajdowało się do tego czasu w kolekcji psychiatry Wima Hoffmana, który zakupił je w 1971 r., gdyż przypominało mu oryginalną, olejną wersję biblijnego przedstawienia stworzonego pędzlem Van Eycka.

25 stycznia rysunek zostanie zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności poza granicami Holandii.

m.m

Ilustracja (góra): Jan van Eyck, Dyptyk, Ukrzyzowanie, Sąd Ostateczny, 1440-41, kolekcja Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.