Obraz Ernsta Ludwiga Kirchnera „Scena uliczna” (Straßenbild vor dem Friseurladen), zrabowany podczas II wojny światowej wraca do Drezna. To jedno z niewielu dzieł zaliczonych przez Nazistów do sztuki 'zdegerowanej’, które udało się odzyskać Dreznu.
Do 1933 roku obraz Ernsta Ludwiga Kirchnera był jedną z głównych pozycji w kolekcji sztuki współczesnej drezdeńskiej Galerii Albertinum. Jej dyrektor, Hans Posse, wybrał dzieło do kolekcji po długich negocjacjach z samym artystą i został zaprezentowany na wystawie „Degenerate Art” w ratuszu. Zaledwie dwa lata później, uznany za sztukę 'zdegenerowaną’ został skonfiskowany i sprzedany przez Nazistów.
W 2008 roku, obraz wylicytowała szwajcarska galeria za 916,5 tys. funtów na aukcji Impresjonistów i Sztuki Nowoczesnej domu aukcyjnego Christie’s w Londynie. W wyniku negocjacji obraz będzie mógł powrócić do galerii w Dreźnie. Władze Państwowych Zbiorów Sztuki nie ujawniają jednak za jaką kwotę udało im się odkupić dzieło od szwajcarskiej galerii.
Na obrazie przedstawiona jest scena z życia codziennego. Widać na nim mieszkańców nowoczesnej metropolii w sposób jaki odbierał ich Kirchner. Kompozycja pomarańczowych i zielonych kontrastów przywodzi na myśl wrażenie, że autor zebrał w nim wszystkie doświadczenia i odczucia nabyte podczas podróży przez Niemcy w latach 1925-1926. Podróżował wówczas przez Fraknfurt, Chemnitz, Drezno i Berlin, gdzie stworzył wiele znamienitych szkiców na podstawie których po swoim powrocie do Davos, namalował serię dziewięciu starannie skonstruowanych obrazów, które zostały celowo uproszczone i podkreślają wyraźną płaskość postaci. Obraz odzyskany przez Drezno jest uznawany jako najlepsza praca z całej serii. Dodatkowo dla tej sceny, artyście udało się wkomponować wizerunek bardzo atrakcyjnej i nowoczesnej mody. Skąpane w ponurym świetle, kroki nocnych wędrowców ku jaskrawo oświetlonym oknom sklepu, otoczene niewzruszonymi przechodniami idącymi w różnych kierunkach. Z tej dynamicznej koncepcji wizualnej i sugestywnego zestawienia mężczyzn i kobiet, obraz Kirchner jest swego rodzaju echem serii jego obrazów scen ulicznych utworzonych w 1913/14 w Berlinie, które dziś zaliczane są do początków modernizmu w Niemczech.
W przyszłości, obraz Kirchnera powróci do Albertinum i zasili dział ze sztuką ekspresjonizmu. Warto zaznaczyć, iż wcześniej tylko jeden obraz uznany za 'gorszący’ został odzyskany przez Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie, a było nim dzieło Ericha Heckela.
Katarzyna Bagińska
Ilustracja (góra): Ernst Ludwig Kirchner, Straßenbild vor dem Friseurladen (Straßenszene), 1926.