szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Obraz Kirchnera przejęty przez Nazistów wraca do Drezna

20.01.2016

Aktualności, Magazyn

Obraz Ernsta Ludwiga Kirchnera „Scena uliczna” (Straßenbild vor dem Friseurladen), zrabowany podczas II wojny światowej wraca do Drezna. To jedno z niewielu dzieł zaliczonych przez Nazistów do sztuki 'zdegerowanej’, które udało się odzyskać Dreznu.

Do 1933 roku obraz Ernsta Ludwiga Kirchnera był jedną z głównych pozycji w kolekcji sztuki współczesnej drezdeńskiej Galerii Albertinum. Jej dyrektor, Hans Posse, wybrał dzieło do kolekcji po długich negocjacjach z samym artystą i został zaprezentowany na wystawie „Degenerate Art” w ratuszu. Zaledwie dwa lata później, uznany za sztukę 'zdegenerowaną’ został skonfiskowany i sprzedany przez Nazistów.

W 2008 roku, obraz wylicytowała szwajcarska galeria za 916,5 tys. funtów na aukcji Impresjonistów i Sztuki Nowoczesnej domu aukcyjnego Christie’s w Londynie. W wyniku negocjacji obraz będzie mógł powrócić do galerii w Dreźnie. Władze Państwowych Zbiorów Sztuki nie ujawniają jednak za jaką kwotę udało im się odkupić dzieło od szwajcarskiej galerii.

Na obrazie przedstawiona jest scena z życia codziennego. Widać na nim mieszkańców nowoczesnej metropolii w sposób jaki odbierał ich Kirchner. Kompozycja pomarańczowych i zielonych kontrastów przywodzi na myśl wrażenie, że autor zebrał w nim wszystkie doświadczenia i odczucia nabyte podczas podróży przez Niemcy w latach 1925-1926. Podróżował wówczas przez Fraknfurt, Chemnitz, Drezno i Berlin, gdzie stworzył wiele znamienitych szkiców na podstawie których po swoim powrocie do Davos, namalował serię dziewięciu starannie skonstruowanych obrazów, które zostały celowo uproszczone i podkreślają wyraźną płaskość postaci. Obraz odzyskany przez Drezno jest uznawany jako najlepsza praca z całej serii. Dodatkowo dla tej sceny, artyście udało się wkomponować wizerunek bardzo atrakcyjnej i nowoczesnej mody. Skąpane w ponurym świetle, kroki nocnych wędrowców ku jaskrawo oświetlonym oknom sklepu, otoczene niewzruszonymi przechodniami idącymi w różnych kierunkach. Z tej dynamicznej koncepcji wizualnej i sugestywnego zestawienia mężczyzn i kobiet, obraz Kirchner jest swego rodzaju echem serii jego obrazów scen ulicznych utworzonych w 1913/14 w Berlinie, które dziś zaliczane są do początków modernizmu w Niemczech.

W przyszłości, obraz Kirchnera powróci do Albertinum i zasili dział ze sztuką ekspresjonizmu. Warto zaznaczyć, iż wcześniej tylko jeden obraz uznany za 'gorszący’ został odzyskany przez Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie, a było nim dzieło Ericha Heckela.

Katarzyna Bagińska

Ilustracja (góra): Ernst Ludwig Kirchner, Straßenbild vor dem Friseurladen (Straßenszene), 1926.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.