szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Ruszyła 15. edycja ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii

20.01.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wsparcie młodych talentów, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki, to główna idea ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Inicjatywa, która otwarta jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w Polsce, odbywa się w tym roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Jury konkursu, złożone z 11 ekspertów z całego świata, na prace młodych twórców czeka do 4 kwietnia 2016 roku.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego oraz biznesowego. Konkurs przeznaczony jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w naszym kraju. Po raz piętnasty organizatorzy stawiają sobie za cel pokazanie najświeższej i najbardziej interesującej młodej sztuki.

Przedsięwzięcie pozwala zorientować się w najnowszych trendach jakie panują na akademiach oraz zwraca uwagę na kierunki, w jakich podążają ich adepci. Dla młodych uczestników inicjatywa stanowi również wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością. Oceną nadsyłanych do konkursu prac zajmuje się bowiem jury złożone z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. W tym roku w jego skład wchodzi 11 ekspertów z Polski, Hiszpanii i USA, co jubileuszowej edycji konkursu APH nadaje jeszcze większy prestiż i międzynarodowy charakter. Konkurs APH wyróżnia się również formą i sposobem nagradzania młodych talentów.

Zwycięzca nagrody głównej otrzymuje możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.Kulturowym odniesieniem dla naszych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców – by poznawać świat, życie oraz przede wszystkim sztukę – dodaje.

HESTIA_KV_napisKonkurs Artystyczna Podróż Hestii jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, który jest kontynuowany konsekwentnie od 15 lat. W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. Mecenasem wydarzenia jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA, dla którego tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia firmy na polskim rynku.

Przy okazji konkursu organizowane są też wydarzenia towarzyszące – wykłady, spotkania oraz dyskusje z przedstawicielami świata sztuki i biznesu – których celem jest wspieranie edukacji artystycznej i uwrażliwienie na korzyści płynące ze społecznego odbioru sztuki. Otwarty dla szerokiej publiczności wernisaż wystawy finałowej i rozdanie nagród odbędą się 30 maja 2016 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – ważnym ośrodku sztuki współczesnej w kraju i za granicą.

Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie artystycznapodrozhestii.pl

W skład jury 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii wchodzą:
Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczna sztuki, dyrektor Residency Unlimited w NY; Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone; Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii; Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana; Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie; Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Jarosław Fliciński – artysta; dr Josep Santacreu – prezes hiszpańskiej Grupy DKV Seguros, mecenas sztuki; Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda; Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa; Piotr Śliwicki – Przewodniczący, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;

Fundator: Grupa ERGO Hestia

Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat: Narodowe Centrum Kultury

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Partnerzy Medialni: portal Rynek i Sztuka, Magazyn SZUM, Magazyn Zwykłe Życie, Notes na 6 Tygodni, portal Artinfo.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.