szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

61 edycja międzynarodowych Targów Sztuki BRAFA Air Fair w Brukseli

21.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już za 2 dni, 23 stycznia, rozpoczną się najstarsze w Europie Targi Sztuki BRAFA Air Fair – w tym roku obchodzona jest ich 61. edycja. Pojawi się na nich 137 wystawców, a ekspozycje będzie można oglądać do 31 stycznia. Honorowym gościem tegorocznych targów jest Ghent Floralies.

BRAFA to szczególne targi sztuki, których początek miał miejsce 1955 roku. Odbywają się one w zabytkowych pomieszczeniach Tour&Taxis w Brukselii, traktowanych jako dziedzictwo historii architektury przemysłowej – co roku z inicjatywy Antiques Fair. Do roku 1994 swoje kolekcje mogli wystawiać jedynie belgijscy antykwariusze, którzy także należeli do Królewskiej Izby Antykwariuszy. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Królowej Paoli.

Od 2012 roku, za sprawą dyrektora Harolda t’Kint de Roodenbeke, zlokalizowanej na belgijskim rynku galerii sztuki współczesnej, targi nabrały bardziej międzynarodowego charakteru. Dzięki niemu zwiekszyła się liczba wystawców z innych krajów, a także odwiedzających.

Wciąż silną, lokalną reprezentację stanowi 55 wystawców pochodzących z Belgii oraz 47 z Francji. 17 zagranicznych wystawców zasiliło w tym roku 10 kolejnych – m.in. ze Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych.

Targi oferują wystawcom od 126 do 137 miejsc, w zależności od zapotrzebowania. W 2016 roku targi zostały przeprojektowane i powiększyły się o 660 metrów kwadratowych hali Tour&Taxis, zajmując wszystkie oferowane miejsca wystawowe. Wśród tegorocznych wystawców znajdą się m.in. New York’s Safani Gallery, specjalizująca się w antykach, frankfurcka Frank Landau, prezentująca XX wieczną sztukę i design. Jedną z ośmu galerii, które powróciły na targi po przerwie jest De Jonckheere, dealer sztuki Starych Mistrzów, posiadający swoje oddziały w Genewie, Paryżu i Londonynie.

Rzeźba i sztuki plemienne są tradycyjnie rdzeniem oferty targów, odzwierciedlając siłę belgijskiego rynku w tych dziedzinach. Jednak BRAFA ma charakter bardzo eklektyczny: mieszankę zabytków, starych mistrzów, antyków, sztuki współczesnej i designu można znaleźć na tutejszych stoiskach. Bardzo ważna jest ich przystępność – mówi t’Kint de Roodenbekeceny początkowe dzieł rozpoczynają się już od 1000 €.

 

Przedmiotami oferowanymi na wystawie są biżuteria, sztuka orientalna, srebro, malarstwo, antyki, sztuka oceaniczna, meble i dzieła od średniowiecza do XXI wieku, ceramika, porcelana, rysunki, stare komiksy, rzeźby, dywany, tapety, antyczne i współczesne książki, monety, sztuka współczesna i fotografia.

Organizatorzy tegorocznej edycji zapewniają, iż przedsięwzięli szczególne środki ochrony, zdając sobie sprawę z niedawnego zagrożenia terrorystycznego i zamknięcia stolicy.

Katarzyna Bagińska

Ilustracja (góra): BRAFA Art Fair 2015

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.