szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Dawnych Mistrzów w nowojorskim Sotheby’s

22.01.2016

Aktualności, Aukcje

28 stycznia 2016r. Sotheby’s w Nowym Yorku organizuje aukcję, której głównym punktem będzie znakomity obraz Orazio Gentileschiego „Danaë”. Przewidywana cena za dzieło mistrza to 25 milionów dolarów.

„Danaë” jest jednym z najważniejszych obrazów włoskiego baroku, który znajduje się na rynku od czasu II wojny światowej; kolorystyka, delikatność i przepych łączy naturalizm Caravaggia i talent barokowego malarza Gentileschiego. Dzieło Gentileschiego, które wzbudza duże zainteresowanie, zwłaszcza ze względu na przewidywaną, wysoką cenę sprzedaży, to nie jedyny ciekawy obiekt, który trafi pod młotek 28 stycznia.

Jednym z nich jest dramatyczny „The Crowning with Thorns”  z 1615 roku, francuskiego caravaggionisty Valentina de Boulogne. Wartość obrazu szacowana jest na 1,5 do 2 mln dolarów. Artysta najbardziej znany jest z malowania scen rodzajowych i wesołych kobiet. Jego religijne obrazy są znacznie mniej popularne, co tłumaczy dlaczego dealerzy przez wiele lat nie mogli sprzedać tego obrazu, aż do 1996 roku kiedy nabył go były szef Sotheby’s Alfred Taubman (w zeszłym roku, po jego śmierci, na aukcji została zlicytowana część jego prywatnej kolekcji, która osiągnęła rekordową sumę 377 mln dolarów).

Inną propozycją aukcji 28 stycznia jest płótno Jacoba Jordaensa, jednego z najsłynniejszych malarzy flamandzkiego baroku. Namalował on w 1630r. „St. Martin Healing a Possessed Man”. Dzieło ma bardzo silny wydźwięk: potężne, umięśnione ramiona wyprężające się w opętaniu, przytrzymywane przez innych mężczyzn, którzy błagalnym wzrokiem proszą biskupa o pomoc. Cała scena wkomponowana jest w bogaty ołtarz.

Kolejnym przedmiotem aukcji będzie para obrazów historycznych austriackiego malarza Johanna Georga Plazera (1704-61) – „The Dedication of the Temple of Solomon in Jerusalem” oraz „The Destruction by Titus of the Temple of Herod in Jerusalem”. Obrazy mało docenianego Plazera mogą zostać uznane za dość ekstrawaganckie jak na sztukę z XVIII wieku. Jego kompozycje są przeważnie zatłoczone i wszystko – ciała, tkaniny, liście – przesadnie dokładnie namalowane. Na wystawie w Metropolitan Museum of Art w XIXw., obrazy zostały odkryte na małej aukcji domu aukcyjnego Milwaukee w późnych latach 80. przez kolekcjonera, który sprzedał je następnie Sotheby’s w Nowym Yorku w 1988 roku, za równowartość 60.000 – 80.000 tys. dolarów. W ciągu 28 lat ich wartość wzrosła 10-krotnie – szacowana cena pary obrazów wynosi 800 tys. dolarów.

Innymi dziełami, które zostaną poddane licytacji są obrazy Sir Petera Paula Rubensa, Lucasa Cranacha Starszego, Dosso Dossie’go, Sandro Botticelli’ego i Eustache Le Sueur, wśród wielu innych europejskich mistrzów z XIV do XIX wieku.

 

Katarzyna Bagińska

Ilustracja (góra): Orazio Gentileschi’s „Danaë”, 1621. Źródło: Sotheby’s.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.