szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Relacja z wystawy prac Edwarda Dwurnika „Miłość” w CK Zamek we Wrocławiu

22.01.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

15 stycznia w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy prac jednego z najbardziej znanych artystów współczesnych Edwarda Dwurnika pl. „Miłość”. Wystawa obejmuje obrazy i rysunki artysty, których wyboru dokonała kurator Anna Paleczek-Szumlak i stanowi przekrój przez kilka etapów twórczości artysty, obecnego w czasie wernisażu.

Wernisaż wystawy prac Edwarda Dwurnika był wydarzeniem, stanowiącym część programową weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Wrocław 2016. 

Tytułowa praca, czyli „Miłość”, która prezentowana jest w galerii CK Zamek pierwszoplanowo, oddziałuje na widzów nie tylko swym imponującym rozmiarem ( 250x427cm), perfekcyjną kompozycją i warsztatem malarskim, ale przede wszystkim tematem przewodnim. Obraz przedstawia grupę liczącą ponad 150 osób podpisanych imieniem i nazwiskiem, którzy postawieni w rzędach wokół kolumny Zygmunta, patrzą wprost na widza. Tworzą tłum uśmiechniętych, zadowolonych ludzi. Niektórzy z nich trzymają się za ręce, machają w przyjaznym geście, obejmują się, uważnie patrzą w naszym kierunku. Wydawać się może, że tę swoistego rodzaju grupę ludzi, łączy wspólne uczucie miłości. Nasuwa się pytanie, czy to uczucie do siebie nawzajem, czy może do widza, czy do jakiejś wspólnej idei? Stając naprzeciwko obrazu, stajemy się jego odbiciem lustrzanym, ekranem, na którym ukazują się emocje przefiltrowane przez naszą indywidualną zdolność obserwacji i wrażliwości.

Miłość – zwierciadło życia – to główne kryterium, jakie zostało założone do stworzenia tej wystawy i dokonania selekcji prac i nadało tytuł wystawie, której kuratorem jest Anna Paleczek-Szumlak, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Uczestnicy wystawy mogli obejrzeć się jak w krzywym zwierciadle, odnaleźć ich wady i zalety, chciwości i inspiracje, radość i frustrację, wszystko to, na co składa się dualizm życia. Prace eksponowane na wystawie pochodzą z pracowni artysty, z zasobów kolekcji prywatnych, od kolekcjonerów i galerii sztuki.

Obecny w czasie wernisażu Edward Dwurnik wraz z kurator wystawy opowiadali m.in. jaką miłość można zobaczyć na obrazach artysty.

Wystawa będzie czynna do 29 lutego. 

 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.