szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Frank Stella w Warszawie

25.01.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Amerykański malarz, grafik i architekt, jeden z czołowych przedstawicieli nurtu abstrakcji pomalarskiej, Frank Stella wystawi swoje prace w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie od 19 lutego do 20 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Frank Stella uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy abstrakcyjnych XX wieku. Urodzony w 1936 roku artysta na początku swojej drogi twórczej inspirował się malarstwem ekspresjonistów abstrakcyjnych. Już na przełomie lat 50. i 60. zaczął dystansować się wobec tego dominującego w sztuce amerykańskiej kierunku, zwracając się w stronę malarstwa bardziej płaskiego, zbliżonego do realizacji Barnetta Newmana czy serii obrazów „Tarcze” Jaspera Johnsa.

Frank Stella, Mitered Squares, źródło: Christie's

Frank Stella, Mitered Squares, źródło: Christie’s

Wystawa przygotowana przez Muzeum Polin, która trwać będzie przez pięć miesięcy, od lutego do czerwca br., zaprezentuje dzieła Stelli, tworzone od lat 70. XX wieku, które, co ciekawe, zainspirowane zostały książką Kazimierza i Marii Piechotków poświęconą drewnianym synagogom. Zafascynowany oryginalnym pięknem polskich bożnic artysta stworzył cykl obrazów „Polskie miasteczka” („Polish Village”), z których każdy zatytułowany był nazwą miejscowości, w której znajdowała się synagoga. Poza dziełami malarskimi, wystawa przyniesie odpowiedź na pytanie w jaki sposób fotografie drewnianej architektury doprowadziły malarza do stworzenia cyklu obrazów abstrakcyjnych.

Warszawska prezentacja będzie jedną z niewielu okazji do zapoznania się z wyrywkiem twórczości jednego z najważniejszych, żyjących malarzy amerykańskich, którego dzieła znajdują się obecnie w renomowanych instytucjach na całym świecie. Obrazy autorstwa Stelli wystawiane na aukcjach w największych domach aukcyjnych – Sotheby’s i Christie’s – osiągają kwoty ponad kilkunastu milionów dolarów.

Wystawa wykraczać będzie poza tradycyjną formułę prezentacji monograficznej. Obrazom Stelli towarzyszyć będą materiały archiwalne, w tym przedwojenne zdjęcia i rysunki pomiarowe synagog wykonane przez Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, z którym Piechotkowie ściśle współpracowali.

Jak zapowiedzieli organizatorzy wydarzenia, wernisaż wystawy uświetni obecność samego malarza, a zaplanowane z nim spotkanie dotyczyć będzie m.in. nowojorskiej bohemy lat 60., wpływu tego miasta na twórczość mistrza oraz inspiracji dawną polską architekturą sakralną.

m.m

Ilustracja (góra): Frank Stella, Bogoria IV, 1971, źródło: materiały prasowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów