Dokładnie 1 września 2019 roku roku, w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej planowane jest otwarcie pierwszej części wystawy głównej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Informację tę potwierdził w minioną sobotę 23 stycznia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Ekspozycja w całości ma być poświęcona wojnie obronnej Polski w 1939r.
Pierwsza informacja o utworzeniu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 została przedstawiona przez wiceministra Jarosława Sellina w pierwszej połowie grudnia 2015 r, kiedy to wyjaśnił, iż była to jedna z pierwszych decyzji nowego ministra kultury.
„Westerplatte jest powszechnie kojarzonym miejscem – przez Polaków na pewno, a przez wielu cudzoziemców również i wydaje nam się, że – w związku z tym, że to miejsce tak powszechnie kojarzone i chętnie odwiedzane – powinno ono mieć po prostu lepszą ekspozycję, lepszą opowieść o tym, co się działo przez te siedem dni bitwy o ten przyczółek polskości” – powiedział Sellin, który podczas sobotniej konferencji przedstawił nowego dyrektora placówki, którym zostać ma prof. Piotr Semków.
„Takiego miejsca, które syntetyzowałoby tą opowieść o historii oporu polskiego w 1939 r. póki co nie ma. Westerplatte do takiego zadania idealnie się nadaje” – dodał wiceminister Sellin.
W zamyśle twórców placówka ma przedstawiać historie konkretnych miejsc, które tworzyły składnicę wojskową na Westerplatte, ale również opowiadać historię konkretnych żołnierzy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na terenie Westerplatte zachowało się miejsce śmierci pierwszego żołnierza II wojny światowej– starszego strzelca Konstantego Jezierskiego, o czym wspomniał wiceminister. Prócz bunkra, w którym zginął Jezierski, który wciąż jest dobrze zachowany, na terenie Westerplatte można natknąć się na wiele reliktów, które w odpowiedni sposób wyeksponowane przyczynią się do częściowego odtworzenia i opowiedzenia tych historii. Właśnie te obiekty mają stać się miejscami, w których znajdą się ekspozycje muzealne. Ich odtworzenie miałoby formę stylizacji, a nie dokładnych rekonstrukcji.
Ścisłą współpracę z Muzeum nawiąże Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a dyrektorem programowym nowego muzeum zostanie prezes stowarzyszenia, Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Warto dodać, iż stowarzyszenie zgromadziło prawie wszystkie rodzaje broni, którą dysponowali żołnierze na Westerplatte, a także m.in. oryginalną zastawę stołową i samochód identyczny z tym, jakim jeździli polscy żołnierze z Westerplatte.
Obecnie znajdują się tam 2 wystawy.
Katarzyna Bagińska
Ilustracja (góra): Marian Mokwa „Uprzątanie Westerplatte”, 1939-1945. Źródło: Muzeum Stutthof w Sztutowie.