szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Światowe targi sztuki w Maastricht ruszają 11 marca

26.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Jak co roku w marcu holenderskie miasto Maastricht na ponad tydzień stanie się światową stolicą sztuki. W przedwiosennym okresie odbywają się bowiem najważniejsze targi sztuki i antyków, których historia sięga 1975 r.

Położone w południowej części Niderlandów Maastricht jest prawdopodobnie nie tylko najstarszym miastem Holandii, ale na przełomie zimy i wiosny również najważniejszym centrum artystycznym świata. W marcu otwierają się bowiem targi sztuki TEFAF Maastricht, uznane za czołową imprezę komercyjną art worldu, wyznaczającą standardy na rynku sztuki i antyków. W tym roku zapowiedziane na okres od 11 do 20 marca TEFAF gościć będą 275 najważniejszych galerii prywatnych z dwudziestu krajów. Podzielone na osiem sekcji, targi oferować będą obiekty z gatunku malarstwa starych mistrzów, antyków, sztuki nowoczesnej i współczesnej, fotografii, biżuterii, XX-wiecznego designu oraz prac na papierze.

TEFAF znane są ze skrupulatnego doboru nie tylko instytucji uczestniczących, ale także samych obiektów wystawianych na sprzedaż, które podlegają ścisłej selekcji. W wyborze prac i galerii bierze udział ponad 175 ekspertów z 29 różnych kategorii. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia głównym kryterium doboru dzieł jest zawsze ich artystyczna, warsztatowa i estetyczna jakość.

TEFAF Maastricht, źródło: materiały prasowe TEFAF Maastricht

TEFAF Maastricht, źródło: materiały prasowe TEFAF Maastricht

Targi sztuki wzbogacone są o liczne imprezy towarzyszące, w tym wystawy, sympozja, panele dyskusyjne, koncerty i spektakle teatralne. W tym roku do najciekawszych należą m.in. wystawa uzupełniająca sektor sztuki nowoczesnej zatytułowana „Show Your Wound”. Przygotowana przez Marka Kremera, prezentacja odwoływać będzie się do spuścizny niemieckiego artysty Josepha Beuysa, poprzez wybór prac artystów kontynuujących w swojej twórczości wątki związane z pojęciem śmierci, rozpadu, ran, wywłaszczania i traumy. Interesująco zapowiada się także ekspozycja „Collecting Collectors”, stanowiąca wyjątkową okazję do zapoznania się z kolekcją rysunków i rycin pochodzących z okresu od renesansu do współczesności i należącą do zbiorów Museum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie. Ważnym wydarzeniem będzie także spotkanie i debata z obecnym dyrektorem generalnym TEFAF Patrickiem van Marisem oraz sympozjum poświęcone sytuacji na rynku sztuki w 2015 r., uzupełnione o prezentację światowego raportu podsumowującego miniony rok.

Założone w 1975 roku targi sztuki TEFAF Maastricht odbywają się z coroczną regularnością od początku lat 90. stanowiąc platformę dla wymiany myśli i doświadczenia między osobami profesjonalnie zajmującymi się sztuką zarówno dawną jak i współczesną: galerzystami, muzealnikami, kolekcjonerami, artystami i mecenasami.  W tym roku ważnymi uczestnikami targów będą m.in.: Paul Kasmin Gallery, Ben Brown Fine Arts, Galerie Thaddaeus Ropac, Moretti Galleria czy Galerie Gradiva.

m.m

Ilustracja (góra): TEFAF Maastricht, źródło: materiały prasowe TEFAF Maastricht

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.