Wystawa malarstwa i rysunku Hałas’16 „Wspomnienie” w mia ART Gallery we Wrocławiu – relacja.
26.01.2016
Aktualności, Kolekcje, Magazyn, Polska: wydarzenia
W dniach 9-23 stycznia 2016r. w MIA Art Gallery we Wrocławiu odbyła się wystawa prac prof. Józefa Hałasa, klasyka polskiej sztuki XX wieku.
Na wernisażu pojawiło się wielu gości. Piękne wnętrze i przyjemna atmosfera były idealną ramą dla niezwykłych prac Józefa Hałasa.
Profesor Józef Hałas zmarł 1 stycznia ubiegłego roku. Był ważną osobistością, niezwykłym człowiekiem i artystą. Dlatego każdy następny styczeń, w hołdzie Profesorowi, zostanie „miesiącem Hałasowym” w naszej galerii– mówiła Magdalena Mielnicka z MIA Art Gallery na wernisażu artysty, który odbył się 8 stycznia.
“Myślę tak: potrząsnąć sobą, powiedzieć myśl -żyjesz, nie zapominaj o przeszłości, patrz w przyszłość – wybieraj to, co już dawno wybrało ciebie -niech to się odbywa świadomie i z własnej woli. Raduj się.”
prof. Józef Hałas (07.01.1927-01.01.2015), klasyk polskiej sztuki XX wieku, należący do pokolenia Arsenału. Konsekwentny indywidualista, który stworzył własny język malarski, czerpiąc inspiracje z natury i dzieciństwa. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Tworzył cykle, m.in.: Figury, Góry, Piony Skosy, Wnętrza czy Przeciwstawienia w technikach malarstwa olejnego, akryli, gwaszy czy tuszów. Pisał o życiu, sztuce i naturze świata.
Uczeń prof. Eugeniusza Gepperta i prof. Stanisława Dawskiego. Wieloletni pedagog na wrocławskiej ASP. Jego prace były wystawiane na około 50-ciu wystawach indywidualnych i ponad 300-stu wystawach zbiorowych.
„Piękno mieści się w dążeniu do pełnej wypowiedzi”
Józef Hałas tworzył swój niepowtarzalny styl, geometryzujący i syntetyzujący, oparty na rytmie, jednak pełen niuansów i niezwykłej wrażliwości kolorystycznej, obserwując i malując naturę. Jego twórczość to uczta dla odbiorcy wytrawnego i mocny element poznawczy dla początkującego konesera. Warte podkreślenia są źródła inspiracji artysty -natura obserwowana z czułością i zachwytem, religijne znaki i odniesienia, w tym młodzieńcze odkrycie mające swoje echo w całej twórczości Hałasa – wizyta w Bułgarii, w cerkwi Bojana w Sofii, ale ponad wszystko nieznikający zachwyt nad górami, szczególnie w miejscu dzieciństwa, Nowym Sączu, górami, które przez całe lata pasjami zdobywał.
„Sztuka jest tajemnicą do której się dochodzi, dojrzewa”.
Mocno zaangażowany w środowisko artystyczne Wrocławia, pełnił rolę mentora. Do ostatnich chwil intensywnie tworzył wyrażając bezmiar emocji na płótnach i papierach. Realizował swoje przeznaczenie, jak sam mówił, wciąż odkrywając nowe wyzwania.
Hałas’16 “Wspomnienie” otwiera cykl wystaw związanych z życiem i twórczością profesora i mentora, które maja być organizowanych w styczniu każdego kolejnego roku.
Fotografia (góra): Wernisaż malarstwa i rysunku Hałas’16 „Wspomnienie”. Źródło: MIA Art Gallery.