szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

134 rocznica urodzin Tadeusza Makowskiego

29.01.2016

Aktualności, Magazyn

Dokładnie 134 lata temu w Oświęcimiu urodził się polski malarz i grafik Tadeusz Makowski. Większość życia spędził w Paryżu, tworząc głównie malarstwo figuratywne charakterystyczne dla twórców École de Paris.

Tadeusz Makowski urodził się w Oświęcimiu 29 stycznia 1882 roku. Na początku XX wieku studiował filologię klasyczną i polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1903-1908 malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u znanych artystów – przedstawiciela modernizmu Jana Stanisławskiego i Młodej Polski Józefa Mehoffera. W czasie studiów podróżował do Wenecji, a po ukończeniu ASP wyjechał na stałe do Paryża. Tam tworzył w ugrupowaniu Ecole de Paris, zrzeszającym twórców z całego świata, głównie pochodzenia żydowskiego. W czasach II wojny światowej przebywał w Bretanii, do stolicy Francji powrócił w 1916 r. Mocny wpływ na początek jego twórczości miały dzieła P. Puvis de Chavannesa.

Główną inspiracją twórczości Tadeusza Makowskiego jest kubizm, którym zainteresował się poznawszy grupę kubistów z Montparnasse’u, a także malarstwo holenderskie i polska sztuka ludowa. Przez lata dążył do uproszczenia formy by ostatecznie stworzyć system „własnego systemu znaków plastycznych”. Znakiem rozpoznawczym jego obrazów są postaci dzieci, w późniejszym okresie także osób starszych, równie chętnie malował kwiaty i pejzaże, utrzymane w duchu „naiwnego realizmu”. Poprzez te inspiracje wypracował indywidualny styl metaforyczny, emanujący lirycznym nastrojem, nawet pomimo geometrycznego podejścia do swoich przedstawień. Jako grafik tworzył drzeworytnicze ilustracja książkowe. Zmarł 1 listopada 1932 w Paryżu.

Za życia Tadeusz Makowski był zdecydowanie bardziej doceniany za granicą niż w ojczyźnie. Zmieniło się to lata po jego śmierci. Na aukcjach w polskich domamch aukcyjnych, tylko na przestrzeni lat 1991-2013 łącznie sprzedano 147 prac jego autorstwa.  Ceny jego dzieł wahają się od kilkudziesięciu, aż do ponad pół miliona złotych. Na aukcji domu aukcyjnego Agra Art w 2011 roku, zostały wylicytowane trzy – „Dzieci z lampionem i chorągiewką” z 1930r. za 470.000 zł, „L’atelier” 1929r. za okrągłe 500.000zł. oraz rekordowe „Wnętrze” z 1929r. za 620.000 zł.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Tadeusz Makowski, „Autoportret”, 1917-1921. Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.