
Turecka policja odnalazła skradziony obraz „Kobiety czeszącej włosy” autorstwa Picassa. Podczas tajnej operacji przeprowadzonej w piątek udało się schwytać dwóch przemytników arcydzieła.
W sobotę, 30 stycznia, turecka agencja Anatolia podała do oficjalnej wiadomości, że skradziony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku obraz Pablo Picassa został odnaleziony i przechwycony podczas tajnej operacji tureckiej policji. Nieumundurowani policjanci zaaranżowali spotkanie z domniemanymi złodziejami w jednym z drogich hoteli w Stambule, a następnie na jachcie, by uzgodnić cenę. W piątek doszło do spotkania w miejscowej kawiarni, w celu finalizacji zakupu, podczas którego aresztowano dwóch mężczyzn. W pierwszym etapie negocjacji ceny, zatrzymani próbowali sprzedać obraz za 8 milionów dolarów, godząc się ostatecznie na 7 milionów.
Obraz skradziony z nowojorskiej kolekcji przedstawiający kobietę czeszącą włosy, jest prawdopodobnie portretem kochanki i muzy malarza – Dory Maar i powstał w 1940 r.

Pablo Picasso, fragment obrazu Kobieta czesząca włosy, 1940, źródło: materiały prasowe MoMA
Mocno uszkodzone arcydzieło trafiło w ręce specjalistów z uniwersytetu artystycznego Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi w Stambule, którzy przeprowadzić mają badania potwierdzające autentyczność dzieła.
Praca należąca oficjalnie do zbiorów amerykańskiej kolekcjonerki, była kilkakrotnie prezentowana na wystawach w najważniejszych publicznych instytucjach kulturalnych świata. W 2012 roku pokazywane było m.in. podczas objazdowej wystawy w brytyjskiej Tate Gallery, National Gallery of Scotland oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Od momentu powstania aż do 1957 roku dzieło znajdowało się w kolekcji samego Picassa, a następnie weszło do komercyjnych zbiorów galerii Samuel L. Kootz, która prawdopodobnie sprzedała je znanej kolekcjonerce Louise Reinhardt Smith – zmarłej w 1995 r. W tym czasie obraz mógł zostać nabyty przez obecną właścicielkę.
Picasso stworzył ten obraz latem 1940 r., podczas pobytu we francuskiej miejscowości Royan. Mniej więcej w tym samym czasie powstał cykl obrazów przedstawiających kobietę w rozpaczy, będącą personifikacją cierpień Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej. Skradzione dzieło jest portretem kobiety ukazanej w wąskiej przestrzeni, która wraz ze zdeformowaną sylwetką również sugeruje nawiązania do wątków wojennych.
m.m
Fotografia (góra): Pablo Picasso; źródło: Cerdomus Gallery