szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziony Picasso odnaleziony przez turecką policję

01.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Turecka policja odnalazła skradziony obraz „Kobiety czeszącej włosy” autorstwa Picassa. Podczas tajnej operacji przeprowadzonej w piątek udało się schwytać dwóch przemytników arcydzieła.

W sobotę, 30 stycznia, turecka agencja Anatolia podała do oficjalnej wiadomości, że skradziony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku obraz Pablo Picassa został odnaleziony i przechwycony podczas tajnej operacji tureckiej policji. Nieumundurowani policjanci zaaranżowali spotkanie z domniemanymi złodziejami w jednym z drogich hoteli w Stambule, a następnie na jachcie, by uzgodnić cenę. W piątek doszło do spotkania w miejscowej kawiarni, w celu finalizacji zakupu, podczas którego aresztowano dwóch mężczyzn. W pierwszym etapie negocjacji ceny, zatrzymani próbowali sprzedać obraz za 8 milionów dolarów, godząc się ostatecznie na 7 milionów.

Obraz skradziony z nowojorskiej kolekcji przedstawiający kobietę czeszącą włosy, jest prawdopodobnie portretem kochanki i muzy malarza – Dory Maar i powstał w 1940 r.

Pablo Picasso, Kobieta czesząca włosy, 1940, źródło: materiały prasowe MoMA

Pablo Picasso, fragment obrazu Kobieta czesząca włosy, 1940, źródło: materiały prasowe MoMA

Mocno uszkodzone arcydzieło trafiło w ręce specjalistów z uniwersytetu artystycznego Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi w Stambule, którzy przeprowadzić mają badania potwierdzające autentyczność dzieła.

Praca należąca oficjalnie do zbiorów amerykańskiej kolekcjonerki, była kilkakrotnie prezentowana na wystawach w najważniejszych publicznych instytucjach kulturalnych świata. W 2012 roku pokazywane było m.in. podczas objazdowej wystawy w brytyjskiej Tate Gallery, National Gallery of Scotland oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Od momentu powstania aż do 1957 roku dzieło znajdowało się w kolekcji samego Picassa, a następnie weszło do komercyjnych zbiorów galerii Samuel L. Kootz, która prawdopodobnie sprzedała je znanej kolekcjonerce Louise Reinhardt Smith – zmarłej w 1995 r. W tym czasie obraz mógł zostać nabyty przez obecną właścicielkę.

Picasso stworzył ten obraz latem 1940 r., podczas pobytu we francuskiej miejscowości Royan. Mniej więcej w tym samym czasie powstał cykl obrazów przedstawiających kobietę w rozpaczy, będącą personifikacją cierpień Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej. Skradzione dzieło jest portretem kobiety ukazanej w wąskiej przestrzeni, która wraz ze zdeformowaną sylwetką również sugeruje nawiązania do wątków wojennych.

m.m

Fotografia (góra): Pablo Picasso; źródło: Cerdomus Gallery

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.