szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

160 milionów euro za parę obrazów Rembrandta

02.02.2016

Aktualności, Kolekcje, Świat: wydarzenia, Światowe

Poradnik o rynku sztuki

W poniedziałek, 1 lutego 2016r., Francja i Holandia podpisały porozumienie, w którym to przejęły dwa duże portrety Rembrandta za 160 milionów euro – ogłosiło francuskie ministerstwo kultury. Oba kraje dokonały wspólnej transakcji, tym samym dzieło będzie prezentowane w Paryżu jak i Amsterdamie. Przed renowacją w Holandii dzieła zostaną zaprezentowane w Luwrze.

Francja i Holandia dokonały wspólnej transakcji, kupując obrazy warte łącznie 160 mln euro od francuskiej gałęzi rodziny Rothschild, jednej z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodzin na świecie. Oba kraje nabyły dzieła razem, ze względu na ich wysoką cenę; poprzednio Luwr odrzucił ofertę Rothschild’ów gdyż dla jednego muzeum była ona zbyt wygórowana. Obecne przejęcie, kosztujące Luwr 80 mln euro, to i tak najdroższa w historii transakcja jakiej kiedykolwiek dokonało to słynne, paryskie muzeum.

Umowa podpisana przez francuską minister kultury Fleur Pellerin i jej holenderskiego odpowiednika Jet Bussemanker’a przypieczętowała multimilionową transakcję uzgodnioną jeszcze we wrześniu minionego roku. Po raz ostatni dzieła można było podziwiać podczas wystawy zorganizowanej w 1956r.

Portrety, datowane na 1634 rok, przedstawiają Holendra, Marten’a Soolmans’a i jego przyszłą żonę Oopjen Coppit w przeddzień ich ślubu; oboje ubrani są na czarno z elementami białej koronki.

Ministerstwo wygłosiło oświadczenie, iż obie prace zostaną odsłonięte w Luwrze w czasie nadchodzących kilku tygodni, zanim zostaną wysłane na renowację do Holandii.

Od poniedziałku dzieła stanowią własność zarówno paryskiego muzeum jak i Rijksmuseum w Amsterdamie, dlatego będą one się nimi dzielić.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Rembrandt van Rijn, „Portrait of Marten Soolmans and Portrait of Oopjen Coppit”, 1634.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.