szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Boscha odkryte w magazynie amerykańskiego muzeum

02.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Badacze z Bosch Research and Conservation Project odkryli nieznany dotąd obraz autorstwa Hieronima Boscha pt. „Kuszenie św. Antoniego”. Dzieło od lat 30 XX w. znajdowało się w magazynie amerykańskiego muzeum Nelson-Atkins w Kansas City.

Autorstwo nowo odkrytego obrazu pt. „Kuszenie św. Antoniego” przypisane Hieronimowi Boschowi zostało potwierdzone w poniedziałek, 1 lutego, przez międzynarodową grupę specjalistów, biorących udział w projekcie „Bosch Research and Conservation”. Zwieńczeniem 5-letniego programu poświęconego badaniom nad twórczością niderlandzkiego artysty będzie wielka retrospektywa jego dzieł pt. „Visions of a Genius”, która otworzy się 12 lutego w Muzeum Het Noordbrabants w Den Bosch, i o której pisaliśmy już na początku tego roku.

Obraz przechowywany był do tej pory w magazynie Muzeum Nelson-Atkins w Kansas City, przez  które został nabyty w latach 30. XX wieku. Datowane na około 1500-1510 r. dzieło uchodziło do niedawna za pracę wykonaną w warsztacie Boscha lub przez jego naśladowcę. Namalowane na dębowej desce arcydzieło przedstawia klęczącą postać nabierającą wodę. Ikonografia obrazu pozwala jednoznacznie określić, iż jest to przedstawienie św. Antoniego. Scena została wzbogacona o wizerunki stworów i hybryd, charakterystycznych dla malarskiego języka Boscha. Jednak dopiero szczegółowe badania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym analiza fotografii i reflektografii w podczerwieni dały pewność, że autorem realizacji jest jeden z najważniejszych wczesnorenesansowych artystów Północy. Podczas analizy porównawczej wykorzystano z kolei znane przedstawienie „Świętego pustelnika” oraz „Sądu ostatecznego” z Brugii, w których pojawia się podobny sposób opracowania sylwetek postaci.

Małoformatowy obraz mógł być najprawdopodobniej fragmentem większej kompozycji. Na przestrzeni ostatnich dekad był także kilkakrotnie przemalowywany, jednak oryginalne pociągnięcia pędzla mistrza są wciąż widoczne na powierzchni dzieła.

Historycy sztuki podkreślają, że odkrycie nowego obrazu Boscha stanowi niezwykle cenny element niewielkiej spuścizny po niderlandzkim malarzu, składającej się z około dwudziestu pięciu dzieł.

„Kuszenie św. Antoniego” zostało odsłonięte w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Noordbrabants Museum, w którym za kilka dni zaprezentowanych zostanie 20 innych dzieł malarza w ramach inauguracji Roku Boscha obchodzonego w 2016 r. w Holandii.

Odkryty obraz jest drugim dziełem przypisanym przez badaczy z BRCP Boschowi. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku również analiza rysunku „The Infernal Landscape” pozwoliła na jego atrybucję niderlandzkiemu malarzowi.

m.m

Fotografia (góra): Hieronim Bosch, fragment odkrytego obrazu „Kuszenie św. Antoniego”, 1500-1510

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.