szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

138 milionów dolarów na aukcjach w Christie’s

03.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Przeprowadzone wczoraj aukcje dzieł modernizmu i impresjonizmu oraz sztuki surrealistycznej przyniosły ponad 138 milionów dolarów zysku. Są to pierwsze tak znaczące wyniki nowego sezonu aukcyjnego.

Sezon aukcyjny w największych instytucjach zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki otworzył się na dobre. Z kwotą 138,024,707 dolarów 2 lutego zakończyły się dwie wielkie aukcje dzieł modernizmu i impresjonizmu oraz sztuki surrealistycznej przygotowane przez oddział Christie’s w Londynie. Wynik był pierwszym tak wysokim rezultatem uzyskanym na aukcjach sztuki w nowym roku. Najdroższym obrazem obu licytacji stał się „The Stolen Mirror” Maxa Ernsta, sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Jak podają w podsumowaniu organizatorzy aukcji aż 27 dzieł uzyskało wynik ponad miliona dolarów i pobite zostały trzy rekordy za pracę Georga Scholza oraz Petera Rose Pulhama, a także za pracę na papierze Salvadora Dali. Wydarzenie było częścią zorganizowanego przez Christie’s tygodnia aukcji sztuki XX wieku, który rozpoczął się 29 stycznia.

Egon Schiele, Self-portrait with Spread Fingers, 1090, źródło: Christie's

Egon Schiele, Self-Portrait with Spread Fingers, 1090, źródło: Christie’s

Dyrektor Działu Sztuki Modernistycznej londyńskiego Christie’s podkreśla, że cena uzyskana za dzieło Ernsta nie jest zaskoczeniem, gdyż płótno należy do najwybitniejszych przykładów plastycznych umiejętności artysty. „The Stolen Mirror” z 1941 roku jest nie tylko malarskim tour-de-force, ale także realizacją wysoce autobiograficzną. Praca od początku uchodziła za pewniaka aukcji poświęconej dziełom surrealistycznym, a jej reprodukcja znalazła się m.in. na okładce towarzyszącemu licytacji katalogu.

Drugim co do wartości płótnem był autoportret Egona Schiele z 1909 roku, zlicytowany za 10 milionów dolarów podczas aukcji sztuki modernistycznej. Obraz należy do wyjątkowo oryginalnych przedstawień Schielego, w którym jego charakterystyczna nerwowa kreska zastąpiona jest zgeometryzowanymi formami i szeroko kładzionymi plamami barw. Jest to dzieło, które wyraźnie wskazuje wczesne inspiracje młodego malarza sztuką jego mentora Gustava Klimta.

Za kwotę 10 milionów dolarów nabyty został także obraz Marca Chagalla „Les mariés de la Tour Eiffel” z 1928 r. Dzieło wystawione na sprzedaż po raz ostatni 30 lat temu, jest jednym z najbardziej romantycznych przedstawień jakie wyszło spod ręki artysty w latach 20. – ukazuje silną więź łączącą Chagalla z jego żoną Bellą.

Wśród najdroższych realizacji znalazły się ponadto prace Joana Miró „Femme et oiseaux dans la nuit” (8,3 mln dolarów), Fernanda Légera „Le moteur” (7,5 mln dolarów) oraz Paula Cézanne’a „Ferme en Normandie „ (7,3 mln dolarów).

Obie aukcje uświetniły nazwiska najznakomitszych artystów XX wieku, poza wymienionymi pod młotek trafiły także realizacje m.in.: Pablo Picassa, René Magritte’a, Giorgia de Chirico, Auguste’a Renoira, Otto Dixa, Le Corbusiera czy Wasilly’ego Kandinsky’ego.

Kolejną aukcją, która ma szansę przynieść porównywalne wyniki, jest zaplanowana na 11 lutego przez Christie’s licytacja sztuki powojennej i współczesnej, reklamowana słynnym szkicowym studiem autorstwa Luciana Freuda „Head of Esther”.

m.m

Fotografia (góra): Max Ernst, The Stolen Mirror, 1941, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.