szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Antyczne skarby znalezione w sekretnym szwajcarskim magazynie

03.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

45 skrzyń bezcennych rzymskich i etruskich antyków, zostało odkrytych przez szwajcarską i włoską policję w jednym z magazynów portu bezcłowego w Genewie. Poszlaki prowadzą do byłego, zniesławionego dealera sztuki, skazanego na 2 lata więzienia.
45 skrzyń zawierających m.in. dwa naturalnych rozmiarów sarkofagi, jak i również fragmenty fresków rzekomo pochodzących z Pompejów, zostało przejętych przez szwajcarskie władze dzięki informacji genewskich karabinierów. Artefakty, ukrywane przez 15 lat, zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej pod koniec tygodnia w Rzymie. Ostatecznie to właśnie do stolicy Włoch trafiły odzyskane obiekty.

Odkrycie i ujawnienie nielegalnego magazynu jest wynikiem śledztwa rozpoczętego w 2014 r. przez włoskie władze, podejrzewające, iż skarby znajdują się w skarbcu szwajcarskim. Później poszukiwania zostały przejęte przez genewską prokuraturę. Włoscy eksperci stwierdzili, że większość antyków była nielegalnie wykopana w rejonach Lacium i Umbrii.

Wśród odnalezionych przedmiotów znajdowały się donice z terakoty, zdobione wazy, popiersia, płaskorzeźby i fragmenty fresków, zgrabione także ze starożytnego etruskiego miasta Tranquinii. Niektóre z nich pochodzą z II wieku p.n.e.

Jak podaje policja, trop prowadzi do Robina Symes’a, niegdyś znakomitego i najbardziej znanego brytyjskiego dealera sztuki, o którym głośno zrobiło się w 2005 gdy został skazany na 2 lata więzienia za przemyt, handel i ukrywanie nielegalnie nabywanych antyków.

Robert Symes zgromadził 125 milionów funtów bogacąc się na sprzedawaniu antyków z całego świata muzeom i prywatnym kolekcjonerom. Posiadał 29 tajnych magazynów, m.in. w Londynie, Nowym Yorku i Szwajcarii, co udowodniono mu przed sądem, który stwierdził iż, popełnił on poważny i mocno potępiany czyn i w 2005 roku został skazany na dwa lata więzienia. Wśród jego klientów były takie znane placówki jak The J Paul Getty Museum w Los Angeles, The Minneapolis Instytute of Arts i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku , które po ujawnieniu skandalu były zmuszone oddać antyki.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): jeden z odnalezionych sarkofagów. Źródło: Ministère Public Genevois.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.