szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Największa kolekcja fotografii trafi do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

05.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Słynne muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie stanie się posiadaczem największej kolekcji fotografii na świecie. Zbiór obejmujący ponad 400 tysięcy obiektów zostanie przekazany muzeum przez Royal Photographic Society.

Victoria & Albert Museum – jedna z najpopularniejszych instytucji kulturalnych w Londynie, w porozumieniu z National Media Museum z Bradford przejmie od Royal Photographic Society wyjątkową kolekcję fotografii oraz historycznego sprzętu fotograficznego. Dzięki zawartej pomiędzy instytucjami umowie, V&A stanie się posiadaczem największej kolekcji fotografii na świecie.

Tower Bridge, Londyn, 1910, źródło: Royal Photographic Society

Tower Bridge, Londyn, 1910, źródło: Royal Photographic Society

W związku z przejęciem zbiorów londyńskie muzeum planuje stworzyć nowoczesne Centrum Zasobów Fotograficznych (International Photographic Resource Centre) obejmujące m.in. pierwszy zachowany negatyw, kolekcję historycznych dagerotypów, wczesne fotografie barwne oraz ponad 8 tysięcy aparatów fotograficznych, znajdujących się do tej pory pod opieką National Media Museum w Bradford. Wśród odbitek tworzących ten unikatowy zbiór znajdują się prace pionierów fotografii, w tym Williama Henry’ego Foxa Talbota, Julii Margaret Cameron, Paula Stranda, Alfreda Stieglitza, Ansela Adamsa.

Centralizacja zbiorów – jak nazywają proces ich przeniesienia specjaliści z V&A – jest częścią programu realizowanego przez Science Museum Group (SMG) – działającą na rzecz lepszego dostępu do brytyjskich kolekcji sztuki.

Jak podkreśla rzecznik SMG Simon Thompson: „zbiory fotograficzne przekazane do V&A wymagają stałej, profesjonalnej opieki, katalogowania i digitalizacji. Nowoczesne zaplecze muzeum pozwala na jeszcze lepszą ochronę kolekcji, a dzięki popularności instytucji zbiory będą mogły być udostępniane dużo szerszej publiczności, w tym także badaczom i naukowcom z całego świata”.

Sprawa przeniesienia zbiorów wzbudza jednak duże kontrowersje wśród brytyjskich ekspertów. Przeciwnicy transferu kolekcji zaznaczają, że pozbawienie Royal Photographic Society cennych zbiorów doprowadzi w efekcie do zamknięcia jedynej w Wielkiej Brytanii instytucji stworzonej z myślą o badaniu i rozpowszechnianiu wiedzy o fotografii. Inni wskazują, że o ile V&A planuje przygotować muzealną przestrzeń na przyjęcie nowych obiektów, kwestia zatrudnienia nowych pracowników czy zdobycia dodatkowych funduszy jest zupełnie pomijana.

Pracownicy działu fotografii V&A nie ukrywają jednak swojego entuzjazmu podkreślając, że przekazanie unikatowej kolekcji umożliwi rozwój muzeum pod kątem zarówno wystawienniczym jak i edukacyjnym, wydawniczym, naukowym i konserwatorskim. Będzie to także wyjątkowa okazja do podwyższenia frekwencji oraz stopnia udostępniania zbiorów indywidualnym osobom oraz instytucjom zewnętrznym.

m.m

Fotografia (góra): Muzeum Wiktorii i Alberta, Londyn

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.