szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz „Dwie figury” Francisa Bacona, wyceniony na 7 milionów funtów wystawiony na sprzedaż

10.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Stworzone przez Bacona w 1975 roku, wielkoformatowe dzieło „Dwie figury”, którego wartość szacuje się na 7 milionów funtów pójdzie pod młotek w londyńskim Christie’s 11 lutego. Obraz wchodzi obecnie w skład prywatnej kolekcji Michaela Peppiatta – biografa artysty.

Jeden z najaktywniejszych biografów Francisa Bacona (1909-1992), jego wieloletni przyjaciel i kurator wystaw, a przez lata także właściciel i redaktor słynnego czasopisma „Art International” – Michael Peppiatt wystawia na sprzedaż dzieło stworzone przez malarza w 1975 roku pt. „Two Figures” („Dwie figury”).

Obraz mierzący prawie dwa metry wysokości, wykonany jest w technice oleju na płótnie i charakteryzuje się użyciem chłodnych błękitów, szarości i złamanych bieli. Pojawia się na nim również typowy dla Bacona motyw figury zamkniętej w ciasnej przestrzeni szklanego sześcianu. Wartość płótna, którą szacuje się na 5-7 milionów funtów, determinowana jest nie tylko jego proweniencją, ale także motywem ukazanym na obrazie. Praca jest bowiem rodzajem autoportretu, wzbogaconego wizerunkiem muzy i kochanka artysty George Dyera, zmarłego w 1971 roku. Dzieło jest więc niezwykle unikalną i intymną realizacją stworzoną przez Bacona w trudnym okresie żałoby, jako rodzaj hołdu złożonego Dyerowi. Płótno powstało w Paryżu, gdzie do lat 90. mieszkał także obecny właściciel obrazu, który nabył go zaraz po jego ukończeniu w 1975 r.

Francis Bacon, In Memory of George Dyer, 1971, źródło: The Estate of Francis Bacon

Francis Bacon, In Memory of George Dyer, 1971, źródło: The Estate of Francis Bacon

„Dwie figury” zostaną wystawione na sprzedaż 11 lutego podczas publicznej aukcji sztuki w londyńskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s. Jak zapowiadają organizatorzy – stanowi ono jedno z ważniejszych dzieł planowanej licytacji w całości poświęconej sztuce powojennej i współczesnej.

Praca powstała w okresie niezwykle ważnym dla twórczości Bacona, kiedy wykonał m.in. słynną serię czterech „czarnych tryptyków”, w których mierzył się z motywem śmierci. Obecnie cała seria znajduje się w najważniejszych światowych kolekcjach sztuki: Tate Britain w Londynie oraz Fondation Beyeler w Bazylei.

Pierwotnie „Dwie figury” były częścią większej kompozycji, którą Bacon podzielił na dwa osobne przedstawienia. Jedna z nich zatytułowana została „Portrait of a Dwarf” i wystawiona była po raz pierwszy w paryskiej Galerie Claude Bernard w 1977, a następnie na retrospektywie malarza w Tate Britain w 1985 r.

Druga część znana jako „Two figures” trafiła do kolekcji Peppiatta, który niejednokrotnie wypożyczał dzieło na światowe ekspozycje artysty lub włączał je do wystaw, organizowanych pod jego kuratelą. Do najważniejszych prezentacji, na których pojawiło się dzieło należą: „Francis Bacon in the 1950s”, 2006 (Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich); „Caravaggio Bacon”, 2010 (Galleria Borghese, Rzym) oraz „Francis Bacon/Henry Moore: Flesh and Bone”, 2014 (Ashmolean Museum, Oxford). Ponadto praca udostępniona była na stałej ekspozycji w Pallant House Gallery w Chichester od 2009 roku.

m.m

Fotografia (góra): Francis Bacon, Two Figures, 1975, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.