szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Nowy rekord za obraz Luciana Freuda

11.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Za ponad 16 milionów funtów na wczorajszej aukcji w londyńskim Sotheby’s zlicytowany został obraz Luciana Freuda pt. „Kobieta w ciąży”. Sprzedaż ustanowiła nowy rekord dla artysty i była najwyższym wynikiem tego wieczoru.

Alberto Burriego, „Sacco e Rosso” , 1959, źródło: Sotheby's

Alberto Burri, „Sacco e Rosso” , 1959, źródło: Sotheby’s

Portret „Kobiety w ciąży”, namalowany przez Luciana Freuda (1922-2011) pomiędzy 1960 a 1961 rokiem, ukazujący kochankę i matkę dwóch córek malarza – Bernadine Coverley – jest jednym z bardziej unikatowych obrazów, jakie wyszły spod ręki malarza. Dlatego specjaliści z domu aukcyjnego Sotheby’s jeszcze przed rozpoczęciem aukcji nie mieli wątpliwości, iż dzieło cieszyć się będzie dużą popularnością wśród licytujących. Estymacja pracy, wahająca się między 7 a 10 mln funtów, została ostatecznie przekroczona o ponad 6 mln, dzięki czemu wczoraj wieczorem padł rekord za obraz Freuda z grupy dzieł należących do wczesnego okresu jego twórczości. Kwota 16,1 mln funtów zajmuje jednocześnie czwartą pozycję na liście najdroższych prac malarza. Obraz, w licytacji którego udział brało sześciu kolekcjonerów sztuki, przez ponad 30 lat znajdował się w zbiorach jednego właściciela.

Wieczorna aukcja w Sotheby’s w całości poświęcona sztuce współczesnej zakończyła się wynikiem 69,4 mln funtów, a w jej ofercie znalazły się dzieła najwybitniejszych reprezentantów sztuki drugiej połowy XX wieku.

Obok obrazu Freuda pracami o najwyższej wartości były: „Sacco e Rosso” Alberto Burriego z 1959 r., sprzedane za 9,1 mln funtów, „Untitled (Head of Madman)” Jean-Michael Basquita z 1982 r. wylicytowana za 6,1 mln funtów oraz obraz Andy Warhola z 1964 r. „Large Campbell’s Soup Can”, którego cena wyniosła 5,1 mln funtów.

Poza rekordem za portret „Kobiety w ciąży” ustanowione zostały dwa inne, za wspomnianą wyżej pracę Burriego, którego najdrożej sprzedane do tej pory dzieło warte było 1,9 mln funtów oraz za płótno Adriana Ghenie “Sunflowers in 1937” (2014) wylicytowane za 3,1 mln funtów.

Warto dodać, że w ofercie Sotheby’s pojawiły się nazwiska dwóch aukcyjnych debiutantów: Cheyneya Thompsona, którego praca “Chronochrome XIII” z 2009 kupiona została za 197 tys. funtów oraz Chung Sang-Hwa z pracą “Untitled 81-5” sprzedaną za 269 tys funtów.

Dziś w Londynie, w samo południe rozpoczyna się druga część aukcji sztuki współczesnej, podczas której wystawione zostaną arcydzieła m.in. Wolfganga Tillmansa, Gerharda Richtera, Sigmara Polke, Donalda Judda oraz Louise Bourgeoise.

m.m

Fotografia (góra): fragment dzieła Luciana Freuda, „Dziewczyna w ciąży”, 1960-61, źródło: Sotheby’s.

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.