szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wykład „Motywy buddyjskie i wizje zbawienia” w sztuce Andrzeja Wróblewskiego

11.02.2016

Aktualności, Magazyn

W sobotę, 20 lutego 2016 o godzinie 19.00, w Galerii Zderzak w Krakowie odbędzie się wykład Jana Michalskiego pt. „Motywy buddyjskie i wizje zbawienia” w sztuce Andrzeja Wróblewskiego. 

Elementami dyskusji w Galerii Zderzak będą nawiązujące do sztuki Andrzeja Wróblewskiego tematy:

Motywy buddyjskie

Autor przedstawi elementy ikonografii budyjskiej – wizerunki Buddy, bodhisattvów, mnichów i inne, które występują w twórczości Andrzeja Wróblewskiego, omówi okoliczności ich pojawienia się oraz sens duchowy. W szczególności dotyczy to wizerunku chłopca rodzącego się z kwiatu lotosu, który poszerza perspektywę dotychczasowego rozumienia „Rozstrzelań”.

Wizje zbawienia 

Zwięźle omówione także zostaną pozostałe wizje zbawienia świata obecne u Wróblewskiego, co rozjaśni nieco problem, jaka właściwie była jego własna. Czy był marksistą?

Problem falsyfikatów

Jeśli czas pozwoli, Autor wykładu ustosunkuje się do problemu autentyczności dwóch prac przypisywanych Wróblewskiemu, tzw. „Chłopców z posągami”, które pojawiły się niedawno w Zachęcie na wystawie „Zaraz po wojnie”. Jakie są argumenty przemawiające za, a jakie przeciw? Czy faktycznie, jak pisze kuratorka wystawy, są to okaleczone, antyczne posągi kobiece, które można symbolicznie identyfikować z wyobrażeniem matki artysty, prof. Krystyny Wróblewskiej?

Zapraszamy do dyskusji!

Organizatorzy wykładu proszą o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo do 18 lutego.

 

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017