szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

84 miliony dolarów z aukcji sztuki współczesnej w Christie’s

12.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Czwartkowa aukcja sztuki powojennej i współczesnej w londyńskim Christie’s okazał się dużym sukcesem osiągając 84 miliony dolarów. Rekordem aukcji był obraz Petera Doig’a „The Architect’s Home in Ravine” (1991) sprzedany za ponad 16.4 miliona dolarów.

Na czwartkowej aukcji wystawiono 61 dzieł sztuki, z których sprzedano 54 za łączną kwotę 84 mln dol. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich londyńskich aukcji tego tygodnia, zwłaszcza w kwestii ilości sprzedanych obiektów. Brytyjscy artyści zgarnęli siedem z dziesięciu topowych cen wczorajszego wieczoru. Dzieło Petera Doig’a – najdroższe dzieło sprzedane tego wieczoru w Christie’s wystawiane było na aukcjach niejednokrotnie, ostatnim razem w 2013 r., gdy zostało sprzedane za 11.1 mln dol. W czwartek obraz został sprzedany azjatyckiemu kolekcjonerowi licytującemu telefonicznie za 16.4 mln dolarów osiągając tym samym rekord aukcji.

Sukces przyniosła licytacja „Beach Umbrella” (1971) autorstwa Davida Hockney’a. O dzieło brytyjskiego malarza walczyło aż czterech kolekcjonerów i ostatecznie osiągnęło 4.5 mln dol., trzykrotnie przekraczając estymację.

Minimalistyczne prace z kolekcji belgijskiego architekta Marca Corbiau i jego żony Frederique przekroczyła szacunkowe kwoty i w rezultacie została sprzedana za 8.4 mln dol. Do kolekcji należały białe płótna Lucio Fontany (2.6mln), które Corbiau zakupił w 1990 roku za kwotę dziesięciokrotnie niższą.

Zaskoczeniem aukcji był obraz Francisa Bacona „Dwie figury” (1975) należący do kolekcji osobistego twórcy biografii Bacona, Michaela Poppiatti. Wartość obrazu szanowano na 10.2 mln dolarów. Ostatecznie dzieło poszło pod młotek za 8 mln dol.

Temu samemu oferentowi zostały sprzedane dwa portrety córek Luciana Freud’a „Głowa Esther” i „Głowa Ib” jego autorstwa. Ich sprzedaż nie budziła obaw ekspertów z Christie’s – zostały sprzedane za kwotę przekraczającą estymację osiągając łącznie 10.6 mln dol.

Najbardziej przecenionym obrazem czwartkowej aukcji był obraz Yves Klein’a szacowany na 11.6-20.3 mln dolarów, który nie otrzymał żadnych ofert.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Peter Doig, „The Architect’s Home in the Ravine” 1991.
Źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.