szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ruszyły targi młodej sztuki Art Rotterdam

12.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 11 do 14 lutego w Rotterdamie trwają targi sztuki Art Rotterdam stworzone z myślą o sztuce najnowszej. Celem wydarzenia jest odkrywanie i międzynarodowa promocja młodych talentów.

Holenderskie miasto Rotterdam na okres czterech dni, od 11 do 14 lutego, stało się światową stolicą sztuki najnowszej. Otwarta wczoraj 17. edycja Art Rotterdam udowadnia, że wydarzenie urasta do rangi wiodących, światowych targów młodej sztuki. Organizatorzy postarali się nie tylko o jak najlepszą ofertę z zakresu najświeższych zjawisk artystycznych, ale zaprezentowali także różnorodne koncepcje wystawiennicze.

Art Rotterdam, sekcja Prospects, 2015, źródło: materiały prasowe Art Rotterdam

Art Rotterdam, sekcja Prospects, 2015, źródło: materiały prasowe Art Rotterdam

Targi podzielone zostały na cztery sekcje, w których udział bierze kilkadziesiąt galerii z całego świata. Sekcja Projections wyraźnie zdominowana przez galerie holenderskie, prezentuje najnowsze realizacje video art. Intersections skupiona jest na działaniach performatywnych i sztuce instalacji. Prospects & Concepts obejmuje prezentacje najmłodszej generacji artystów niderlandzkich. New Art Section jest z kolei miejscem dla młodych galerii, które przygotowały indywidualne wystawy reprezentowanych przez nich twórców.

Pomysłodawcy targów podkreślają, iż poza nadrzędnym celem sprzedaży dzieł młodej sztuki, targi oferują także liczne pokazy niekomercyjne skierowane do turystów i miłośników sztuki niezainteresowanych kupnem prac.

Wśród galerii, które w tym roku zostały przyjęte przez Art Rotterdam znalazły się m.in.: Copperfield Gallery, Marine Veilleux, Semjon Contemporary, Galerie van Gelder. Wyselekcjonowane instytucje należą w dużej mierze do mniej znanych, wschodzących i dobrze rokujących galerii trzymających najwyższy poziom jeśli chodzi o jakość sprzedawanej sztuki.

Warto dodać, że odwiedzający Art Rotterdam mają także okazję do obejrzenia premierowego pokazu spektakularnej instalacji „Detroit Home” stworzonej przez amerykańskiego artystę Ryana Mendozę, w celu upamiętnienia tragicznej historii miasta, które w okresie kryzysu zostało opuszczone przez ponad milion mieszkańców. „Detroit Home” jest rekonstrukcją jednego z przeznaczonych do rozbiórki domów, znajdujących się w granicach amerykańskiego miasta. Stworzona została przy użyciu oryginalnych części budowli, które specjalnie do tego projektu przetransportowane zostały z Detroit do Holandii. Po Art Rotterdam instalacja trafi do stałej kolekcji belgijskiej Verbeke Foundation.

Przypomnijmy jednocześnie, że za niecały miesiąc, 12 marca, w holenderskim Maastricht ruszają jedne z najsłynniejszych targów sztuki – cieszące się światową renomą TEFAF Maastricht.

m.m

Fotografia (góra): Art Rotterdam, 2015, źródło: materiały prasowe Art Rotterdam

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.