szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego odnalezione w Warszawie

15.02.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Dwa obrazy uznawane dotąd za straty wojenne odnaleziono w warszawskich mieszkaniach po tym, gdy nielegalnie nabyto je na rynku antykwarycznym. „Święty Longin, patron dzwonkarzy” oraz „Hucułka z dzbankiem” trafiły do magazynów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dzieło autorstwa Jana Matejki „Święty Longin, patron dzwonkarzy” będący projektem polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret „Hucułki z dzbankiem” namalowany przez Michała Borucińskiego warszawska policja odnalazła w prywatnych mieszkaniach w Warszawie.

Po tym jak jesienią zeszłego roku urzędnicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyli zawiadomienie z informacją, iż prawdopodobnie były one sprzedawane na aukcjach w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, policja wraz z prokuraturą niezwłocznie wszczęła postępowanie mające na celu odnalezienie wskazanych dzieł.

Michał Boruciński, Hucułka z dzbankiem, źródło: policja.gov.pl

Michał Boruciński, Hucułka z dzbankiem, źródło: policja.gov.pl

Obie prace wchodziły przed wojną w skład prywatnych zbiorów i zaginęły prawdopodobnie w trakcie powstania warszawskiego, w 1944 roku. Po zabezpieczeniu prac przez policję obrazy trafiły w ręce ekspertów, którzy na podstawie szczegółowej ekspertyzy potwierdzili autentyczność prac. Jak podkreśla dr Andrzej Szczerski – wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: „rysunek świętego Longina wykonany przez Jana Matejkę jest nie tylko pracą o znakomitych wartościach artystycznych, ale – co ważne – zachowany jest w świetnym stanie. Fakt „odnalezienia projektu polichromii jest bezsprzecznie wielkim zyskiem dla kultury polskiej. Praca Michała Borucińskiego – artysty nieco mniej znanego – zwraca uwagę przede wszystkim poruszoną w niej tematyką huculszczyzny, co – jak mówi specjalista – ma nam przypominać o związkach łączących Polskę z tym regionem.”

Funkcjonariusze policji kontynuują śledztwo w sprawie zaginionych prac, licząc, że uda się odnaleźć więcej spośród tych, które podobnie jak omawiane dzieła, mogły pojawić się na publicznych licytacjach w polskich domach aukcyjnych. Do publicznej wiadomości nie podano póki co ani kto kupił, ani kto dokładnie zajmował się sprzedażą obrazów na rynku antykwarycznym.

Przypomnijmy, że obecnie na liście dzieł zaginionych znajduje się 62 tysiące prac. Najcenniejszym obiektem z rejestru pozostaje „Portret młodzieńca” namalowany przez Rafaela w 1514 r., który od początku XIX wieku do 1945 roku znajdował się w kolekcji rodziny Czartoryskich.

Fotografia (góra): Jan Matejko, Święty Longin, patron dzwonkarzy, źródło: policja.gov.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego odnalezione w Warszawie”

  1. Arkadiusz

    W se.pl napisali ,że każde z tych dzieł, rzekomo bezcennych wystawione zostało za kilkanaście tysięcy złotych czyli za grosze.A może faktycznie są tyle warte a dzięki szumowi medialnemu to trochę więcej,po dzisiejszym dniu.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.