szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 najdroższych dzieł francuskich artystów ubiegłego roku

16.02.2016

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Magazyn

Na ubiegłorocznych aukcjach topowych domów aukcyjnych mocnym akcentem były dzieła twórców pochodzących z Francji. Prezentujemy ranking 10 najdroższych dzieł francuskich twórców sprzedanych na aukcjach w 2015 roku przygotowany przez portal artprice.com.

Nazwisk takich jak Monet, Manet, Degas czy Matisse nie trzeba nikomu przedstawiać. Ci francuscy artyści mieli ogromny wpływ na rozwój kultury i sztuki współczesnej. Od zawsze sztuka francuska zdobiła zarówno najlepsze muzea jak i prywatne kolekcje na świecie, największą popularnością ciesząc się na aukcjach w Londynie i Nowym Yorku.

Impresjonistyczne dzieła Claude Monet’a wiodły prym wśród najdrożej sprzedanych prac ubiegłego roku. Dzieło „Nymphéas” (1905) sprzedane na majowej aukcji Sotheby’s w Nowym Yorku za ponad 54 mln dolarów (9 mln powyżej górnej granicy szacowanej przed aukcją) było najwyższą sprzedażą tego artysty w zeszłym roku. Praca stworzona na granicy abstrakcji, powstała pod wpływem amerykańskiego ekspresjonizmu, podobnego do Marka Rothko, Clifforda Still’a i Jacksona Pollocka. Płótno mierzące 1 metr jest drugą, najdroższą pracą Claude Monet’a. Pierwszą pozycję na liście sprzedaży Moneta zajmuje mierzący 3 metry „Bassin aux nymphéas” sprzedany za 80,5 mln w Londynie w 2008 r. Rok 2015 był rekordowym dla artysty biorąc pod uwagę roczną sprzedaż wynoszącą 298 mln dol. (w roku 2014 było to 222 mln).

Źródło: Artprice.com

Źródło: Artprice.com

Kolejne trzy dzieła znajdujące się w zestawieniu także należą do tegoż artysty, „Le Parlement, soleil couchant” (1900-1901) – 40,5 mln dolarów , „Le Grand Canal” (1908) – 35,6 mln dolarów i „Nymphéas” (1908) – 33,8 mln dolarów.

Drewniana rzeźba Paul’a Gaugin’a „Thérèse” (1902-1903), sprzedana za ponad 30,9 mln dol. w Christie’s w Nowym Yorku zajmuje piąte miejsce w rankingu. Jest to obecnie najdroższa rzeźba Paula Gaugin’a, która przez ponad 30 lat znajdowała się w prywatnej kolekcji i nie była udostępniona szerszej publiczności.

Podczas rekordowej aukcji sztuki współczesnej i impresjonistów (282 mln dolarów), jednego wieczora sprzedane za ponad 20 mln zostały dwa kolejne dzieła uwzględnione w rankingu. „Czternastoletnia tancerka”, rzeźba Edgara Degas z 1880 roku, sprzedana została wówczas za ponad 24,9 mln, z kolei płótno Édouard Manet’a „Bar w Folies-Bergère” (1881-1882), wylicytowane zostało za ponad 26,7 mln dol., stanowiąc trzecią najwyższą sprzedaż artysty. Jednocześnie obraz jest ostatnią kompozycją artysty przedstawiającą życie codzienne, oraz ostatnią stworzoną przed śmiercią.

Kolejnym dziełem uwzględnionym w rankingu jest „Pająk” francusko-amerykańskiego artysty Louisa Bourgeois’a. Gigantyczny, mierzący ponad 7 metrów pająk został sprzedany za 28 mln dol. w listopadzie 2015. Wynik ten jest najwyższa sprzedażą artysty, przekraczając o 17 mln jego poprzednią sprzedaż.
Prace tego artysty są niezwykle popularne i pożądane, zwłaszcza na rynku amerykańskim.

Dziesiątkę zamyka Henri Matisse z „Odalisque au fauteuil noir” (1942) sprzedanym za ponad 23,8 mln dol. w londyńskim Sotheby’s w lutym ubiegłego roku.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Claude Monet „Nymphéas” (1905). Źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017