szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Pomnik dla uchodźców stworzony przez Ai Weiweia w Berlinie

17.02.2016

Aktualności, Magazyn

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych artystów chińskich Ai Weiwei stworzył w Berlinie pomnik poświęcony syryjskim uchodźcom. Do wykonania instalacji użył tysięcy kamizelek ratunkowych, w których emigranci uciekali do Europy.

Instalacja Ai Weiweia, która upamiętniać ma tragiczny los syryjskich uchodźców, składa się z tysięcy kamizelek ratunkowych, które używane były przez Syryjczyków przedostających się przez Morze Egejskie do Europy. Ten swoisty pomnik, stworzony ku czci osób, które zginęły podczas przeprawy, wykonany został na berlińskim Konzerthaus przy Gendarmenmarkt. 13 lutego Weiwei wraz z osobami pracującymi w jego berlińskim studio owinął frontowe kolumny XIX-wiecznej sali koncertowej w ponad 14 tysięcy pomarańczowych kamizelek. Prawie wszystkie spośród nich znalezione zostały na greckiej wyspie Lesbos.

Ai Weiwei, instalacja na berlińskim Konzerthaus, luty 2016

Ai Weiwei, instalacja na berlińskim Konzerthaus, luty 2016

Praca zrealizowana została w ramach trwającego w Berlinie festiwalu filmowego Berlinale oraz przy wsparciu fundacji „Kino na rzecz pokoju” („Cinema for peace”).

Użyte do projektu kamizelki zostały podarowane Weiweiowi przez burmistrza Lesobo – Spyrosa Galinosa, który poznał artystę podczas jego pobytu na wyspie, gdzie kręcił film poświęcony historii emigrantów przybywających do Grecji.

Sam artysta zaznacza, że pomarańczowe kamizelki stały się dla niego symbolem walki o lepsze życie, a jednocześnie symbolem śmierci wielu spośród uciekających przed wojną Syryjczyków. 2 lutego w oficjalnym raporcie, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podała, że w samym tylko styczniu w Morzu Śródziemnym utonęło 360 osób.

Weiwei znany przede wszystkim z podejmowania w swojej sztuce tematów społeczno-politycznych, od momentu nagłaśniania przez media kwestii związanych z rosnąca falą uchodźców, mocno solidaryzuje się z Syryjczykami. W styczniu odwołał swoją indywidualną wystawę w Kopenhadze, protestując przeciwko duńskiej polityce celującej w prawa syryjskich emigrantów. W czeskiej Pradze dokonał z kolei aktu zakrycia rzeźby swojego autorstwa pt. „Circle of Animals/Zodiac Heads” (będącą jedną z kilku powstałych wersji tej pracy, należącą obecnie do kolekcji artysty), manifestując w ten sposób wsparcie dla uchodźców przekraczających granicę turecko-grecką. Duże kontrowersje wywołała również okładka magazynu India Today, na której znalazło się zdjęcie chińskiego artysty jako Aylana Kurdi – syryjskiego dziecka, którego ciało wyrzucone na brzeg morza znalazło się na fotografii, która kilka miesięcy temu obiegła świat.

Ai Weiwei przebywa obecnie w Berlinie, gdzie objął trzyletnią, gościnną profesurę na berlińskim Uniwersytecie Sztuk (Universität der Künste Berlin).

m.m

Fotografia (góra): Ai Weiwei, Pomnik uchodźców na berlińskim Konzerthaus, luty 2016

 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.