szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

60 lat twórczości Davida Hockney’a na największej wystawie w Tate Britain

22.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

W lutym 2017 Tate Britain otworzy wyjątkową i jedną z największych w historii muzeum wystawę prac Davida Hockney’a, obecnie jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych brytyjskich artystów XX wieku, który wciąż działa zawodowo. Wystawa obejmować będzie ponad 6o lat działalności artysty.

David Hockney jest postrzegany jako jeden z najbardziej inspirujących artystów współczesnych. Wystawa w Tate Britain w obszerny sposób pokaże błyskotliwe podejście artysty do różnych technik jego twórczości. Ukaże ona drogę od malarstwa, portretów rodziny i przestawień basenów w Los Angeles, wczesnych dzieł jak „miłosne obrazy” z lat 1960-61 których tematem także był homoseksualizm, poprzez rysunki i fotografię krajobrazów Yorkshire aż do najaktualniejszych i najnowszych dzieł stworzonych po powrocie do Kalifornii w 2013r. – również takich, które nigdy wcześniej nie zostały przedstawione szerokiej publiczności.

Wystawa zostanie otwarta w roku 2017, gdy sam artysta 9 lipca będzie obchodził 80 urodziny. Ukaże ona jak niesamowicie artysta zmieniał swój styl przez lata, nawet do teraz, kiedy ciągle sięga po nowe technologie i style. Ekspozycja po raz pierwszy zaprezentuje jak korzenie każdego nowego kierunku znajdują się w pracach tworzonych przez lata.

„David, inaczej niż większość artystów jest skupiony nie na tym co stworzył w przeszłości, ale na tym co jeszcze zamierza i jest w stanie zrobić. Wystawa jest głównie autorstwa Tate Britain, nakreśliliśmy kształt ekspozycji oraz przeprowadziliśmy selekcję, David natomiast przedstawił swoje sugestie do naszej wizji oraz poprosił aby zastanowić się nad kilkoma pracam” – mówił Chris Stephens, dyrektor wystaw Tate Britain. Ten opis daje jasny obraz tego jakim twórca jest Hockney – nie stoi w miejscu, chce rozwijać swoją twórczość i nie zamierza osiąść na laurach, co buduje jego wizerunek jako szczególnego artysty.

Na wystawie prezentowanych będzie prawdopodobnie ponad 160 prac, wśród których znajdować się będą ogromne, pięciometrowe obrazy olejne, ale także mniejsze eksperymenty stworzone przy pomocy iPada.

Twórczość Hockney’a zawsze była gratką dla kolekcjonerów. Na aukcji Sotheby’s w 2006r. obraz „The Splash” (1966) został sprzedany za 2.6 mln funtów. „A Bigger grand Canyon”, seria 60 obrazów skomponowanych w jeden większy obraz, został zakupiony przez National Gallery of Australia za 4.6mln dolarów, a „Beverly Hills Housewife” (1966-67), część serii „California Dreaming” w 2008r. poszedł pod młotek na aukcji londyńskiego Christie’s za 7.9 mln dolarów, stanowiąc rekord za sprzedaż dla tego artysty.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): David Hockney, „The Splash” 1966. Źródło: Tate Britain

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.