szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” – recenzja i fotorelacja

23.02.2016

Aktualności, Magazyn, Wystawy: Polska

Od początku lutego we wrocławskim Ratuszu trwa niezwykła wystawa pt. „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. To jedno z ważniejszych wydarzeń w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tytułowe siedem cudów to siedem obszarów kultury, w ramach których zaprezentowano najcenniejsze artefakty regionu. Wystawa  potrwa do 14 maja.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare przysłowie. Dolnoślązacy jeżdżą zwiedzać znane zakątki kraju jak Kraków i jego zabytki czy Malbork, najczęściej jednak za granicę podziwiać cuda świata. A tak naprawdę mają pod nosem niezwykłe artefakty, które zbudowały historię nie tylko Dolnego Śląska, ale i Polski.

„7 Cudów” to 7 działów uwzględnionych przez twórców wystawy, w których zawierają się najważniejsze elementy kultury podzielone na krajobraz, język, sztukę, naukę, architekturę, religie i tajemnicze spotkanie. W prezentacjach użyto wiele ciekawych rozwiązań, także technicznych, dzięki którym interaktywnie poznaje się wystawę. Eksponaty znajdują się w wysuwanych szufladach umieszczonych w ścianach, które zawierają opisy, ekrany, przyciski nawigujące, podświetlane mapy, układanki na magnesach dla najmłodszych oraz reprodukcje eksponatów, które można obejrzeć, dotknąć i przeglądnąć, jak np. Psałterz Floriański.

Droga przez wystawę rozpoczyna się od Krajobrazu. W tej części umieszczone są średniowieczne mapy poglądowe Wrocławia z XV wieku czy mapa polityczna Dolnego Śląska. Są to oryginalne ryciny i drzeworyty, znakomicie zachowane. Przed oczami zwiedzającego znajduje się ekran pokazujący jak powstawał Wrocław, rozpoczynając od wzniesienia budowli na Ostrowie Tumskim i stworzenia tam siedziby duchownych. Najmłodsi odwiedzający mogą ułożyć z puzzli magnesowych krajobraz przebiegu Odry, znajdujący się poniżej ekranu z filmem.

Kolejna sekcja poświęcona językowi zatytułowana jest „Śląsk – Językowa Wieża Babel.” W tym obszarze znajduje się jeden z najcenniejszych artefaktów wystawy – Księga Henrykowska, w której zapisane jest pierwsze w historii zdanie po polsku. Umieszczona jest ona w osobnym pokoju, w którym w tle słychać czytane jej fragmenty w czterech językach – polskim, niemieckim, czeskim i po łacinie.

Oprócz zdjęć najważniejszych obrazów, rzeźb i ołtarzy sekcji Sztuki, uwagę przykuwa późnogotycka kwatera Hansa Pleydenwurffa, „Ofiarowanie w Świątyni” – fragment jednego z dwóch zachowanych elementów ołtarza głównego elżbietańskiej fary ukończonego w 1462r. przedstawiający Marię z Józefem. Dzieło zostało wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Niewątpliwe wrażenie robi ściana ciemnego korytarza, zapisana informacjami o osiągnięciach w dziedzinie nauki Dolnego Śląska. Wyeksponowane jest m.in. pierwsze medyczno-przyrodnicze czasopismo na świecie, akt założycielski Uniwersytetu Wrocławskiego, nobliści związani z Wrocławiem czy pierwszy wrocławski mikroskop. Na środku ściany umieszczony jest ekran, pokazujący fragmenty filmów naukowo-medycznych, m.in. o doktorze Wiktorze Brossie, wybitnym specjaliście chorób serca i transplantologii, który jako pierwszy przeprowadził operację na bijącym sercu i przeszczepił nerkę od żywego dawcy, a także o pierwszym na świecie udanym zabiegu rekonstrukcji przerwanego rdzenia kręgowego przez wrocławskich lekarzy.

Dla najmłodszych również przygotowana jest atrakcja – matryce drukarskie, papier i tusz, dzięki którym można zaprojektować i odbić własną stronę z gazety.

W dalszych częściach wystawy można podziwiać oryginalne rysunki architektoniczne Hali Stulecia, wpisanej na listę zabytków UNESCO, drukarkę 3D drukującą obok miniaturową Halę, rysunki i fotografie najstarszych budowli Wrocławia, ścianę pocztówek, na której znajdują się zdjęcia przedstawiające miasto na przestrzeni lat, oraz zbiór artefaktów nawiązujących do różnych kultur – m.in. czeski skarb – Złota Zapona służąca do spinania na piersi ceremonialnych szat, „Gołąbek pokoju”, rzekomo autorstwa Pablo Picasso, detal architektoniczny przedstawiający głowę lwa czy czeski denar, panującego w X wieku Bolesława II.

Dokładne obejrzenie całej ekspozycji wymaga poświęcenia przynajmniej godziny na zwiedzanie. Relaksująca, zaskakująca, bardzo ciekawa prezentacja elementów historii i kultury Wrocławia i Dolnego Śląska powinna być jednym z obowiązkowych miejsc, do którego powinni wybrać się zarówno odwiedzający Wrocław, mieszkańcy miasta jak i okolic. Połączenie nowoczesnej technologii oraz oryginalnych, rewelacyjnie zachowanych eksponatów nadaje niezwykły charakter i oryginalność prezentacji. Zdecydowanie warto odwiedzić wrocławski Ratusz, aby zbliżyć się do historii tego pięknego terenu, jakim jest Wrocław i Dolny Śląsk.

 

Katarzyna Bagińska

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.