szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ostatni obraz Bacona znaleziony w prywatnej kolekcji

24.02.2016

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

Historyk sztuki Martin Harrison ujawnił ostatni, skończony obraz Francis’a Bacon’a „Study of a Bull” z 1991 roku, który nigdy wcześniej nie był znany zarówno ekspertom jak i pasjonatom sztuki, ani też wystawiony na widok publiczny.

Obraz „Study of a Bull” został odkryty przez historyka podczas jego prac nad edytowaniem katalogu wszystkich prac Bacona, którego publikacja planowana jest na kwiecień tego roku. Obraz znajdował się w ukryciu przez lata w prywatnej kolekcji w Londynie, o której jednak niewiele wiadomo.

Obraz namalowany był w okresie, kiedy artysta był w bardzo złej kondycji psychicznej i fizycznej. Zmagał się z wieloma chorobami, kilka lat wcześniej usunięto mu nerkę, którą zaatakował nowotwór. Jak twierdzi Martin Harrison, obraz ten był ujściem emocji jego twórcy, związanych z przeczuciem rychłej śmierci, podobnie jak z resztą jak dzieło pt.„Tryptyk”, które Bacon namalował także w 1991 roku. Poprzez te dzieła artysta komunikował, iż jest gotowy odejść, zakończyć swoją działalność; sam obraz „Study of a Bull” ukazuje ulotność chwili, jakby wkroczenie w inny wymiar. Eksperci, którzy poddali obraz badaniom twierdzą, iż na płótnie przedstawiającym byka znaleziono użyty do jego stworzenia kurz, który miałby pochodzić z bardzo znanego studia Bacona w South Kensington. Dla Harrisona, który ujawnił dzieło Bacona, fakt ten ma duże znaczenie, bo jak podkreśla historyk sztuki, sam artysta zwykł mawiać, iż „Kurz jest wieczny, w końcu wszyscy obrócimy się w pył.”

Francis Bacon zmagał się z problemem alkoholowym, astmą, przeszedł wiele operacji, ale nigdy nie oczekiwał od otoczenia współczucia. Mimo to, za każdym razem kiedy podupadał na zdrowiu załamywał się psychicznie i chociaż nie komunikował tego światu, stan jego psychiki jest widoczny w jego pracach.

Martin Harrison ostatnią dekadę spędził nad katalogiem składającym się z 584 prac Bacona, z czego 100 będzie zaprezentowanych po raz pierwszy. Podejmując się ambitnego zadania jakim było opisywanie i katalogowanie wszystkich dzieł brytyjskiego artysty, historyk sztuki poszedł o krok dalej – osobiście poszukiwał na całym świecie obrazów często schowanych i znajdujących się w prywatnych kolekcjach.

Francis Bacon, "Watercolour" 1929. Źródło: Christie's

Francis Bacon, „Watercolour” 1929. Źródło: Christie’s

Na ślad „Study of a Bull” historyk trafił ok. dwa lata temu – jak się okazało, obraz znajdował się w okolicy Londynu. Harrison utrzymuje, iż było to ostatnie ukończone dzieło artysty, do tej pory ukrywane.

Zdaniem Harrisa jest to perła wśród dzieł twórcy, która będzie największą atrakcją kwietniowej wystawy Grimaldi Forum w Monako, na której zostaną zaprezentowane efekty pracy historyka, który jest też kuratorem wystawy. Na wystawie zostaną zaprezentowane pierwsze prace artysty z burzliwych lat młodości, kiedy to pracował jako projektant wnętrz i mebli. Zobaczymy m.in. „Watercolour” z 1929r. Nie zachowało się wiele obrazów z tego okresu, prawie wszystkie prace Bacona udało się skatalogować i odnaleźć, poza jedną, wciąż zaginioną – „Head with Arm Raised” z 1955r.

Wystawa w Grimaldi Forum w Monaco, „Francis Bacon, Monaco and French Culture” otwarta będzie od 2 lipca do 4 września 2016r. Później przeniesie się do Guggengeim Museum w Bilbao i potrwa od 30 września do 8 stycznia 2017r.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Francis Bacon „Study of a Bull”, 1991. Źródło: The Estate of Francis Bacon

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.