szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Od legend do współczesności, czyli pierwsza w sezonie Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art

26.02.2016

Aktualności, Aukcje, Polska: aukcje

Już w najbliższy wtorek 1 marca w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się pierwsza w tym sezonie, wiosenna Aukcja Dzieł Sztuki. Pod młotek trafi 87 dzieł, których łączną wartość dom aukcyjny szacuje na 6 milionów złotych. Wśród obiektów aukcyjnych znajdą się prawdziwe perły polskiej sztuki od XIX do XXI wieku.

Tadeusz Makowski, Dziewczynka z koszem owoców i barankiem, 1923, olej półtno, 100x81cm, źródło: Polswiss Art

Tadeusz Makowski, Dziewczynka z koszem owoców i barankiem, 1923, olej płótno, 100×81 cm, źródło: Polswiss Art

W katalogu pierwszej w tym sezonie Aukcji Dzieł Sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art znalazło się aż 87 dzieł sztuki znanych, polskich twórców. Wśród nim prace m.in. Władysława Czachórskiego, Jerzego Kossaka, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Witkacego.

Organizatorzy aukcji szczególną uwagę zwracają na dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego pt. „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”, namalowana w 1923 roku, w czasie pobytu artysty w burgundzkiej wiosce La Comelle (Saône-et-Loire). Dzieło to jest prawdziwą perłą tej aukcji, a jego cena wywoławcza to 1,5 miliona złotych!

Obraz pochodzi z wyjątkowego okresu twórczości Makowskiego, kiedy to artysta dwukrotnie podróżował do Holandii zafascynowany płótnami mistrzów niderlandzkich. Makowski znany jest głównie z licznych obrazów przedstawiających w sposób uproszczony i zgeometryzowany dzieci-pajacyki. Obraz z oferty Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art 1 marca, należy do bardzo nielicznego zbioru jego obrazów łączących jego dojrzały styl z silnym wpływem szkoły niderlandzkiej. „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”, cztery lata po namalowaniu, czyli w 1927 roku zaprezentowana została podczas pierwszej, indywidualnej wystawy artysty w Paryżu, w Galerie B. Weil, kiedy to wystawiono 31 płócien Makowskiego stanowiących retrospektywę ostatnich dziesięciu lat jego twórczości. Ekspozycja spotkała się z wielkim uznaniem publiczności.

Wizerunek wiejskiej dziewczynki w chustce na głowie, trzymającej przepastny wiklinowy kosz wypełniony owocami emanuje uczuciowością i poetyckością, która odróżniała słowiańskie w nastroju malarstwo Makowskiego od dzieł jego paryskich towarzyszy. Widoczne wpływy malarstwa francuskiego, objawiające się zwłaszcza w kolorycie i formie kosza z owocami dopełnione są w obrazie Makowskiego melancholią, naiwną i ludową poetyckością, ujmującym ciepłem.

W ofercie aukcji w Polswiss Art uwagę zwracają liczne dzieła utrzymane w tematyce polskich mitów, legend i słowiańskich wierzeń. Do takich właśnie dzieł należą np. „Boginki” Żelechowskiego, przedstawiająca kobiety, które w blasku świetlików poszukują kwiatu paproci w noc świętojańską, czy dzieło „Leśna nimfa ze świerszczem i cytrą” Wasilkowskiego, należące do niesłychanie rzadkich odcieni polskiej secesji. Na wyróżnienie zasługują też dwie prace Zofii Stryjeńskiej – „Zaloty” oraz przedstawienie słowiańskiego boga „Pogody” – oryginalna praca z 1935 roku malowana na papierze pochodzi z reprodukowanego licznie cyklu „Bożki słowiańskie” i jest wybitną rzadkością na rynku kolekcjonerskim. Grupę tych obrazów dopełniają melancholijne obrazy Wlastimila Hofmana „Muzykant” oraz „Pod skrzydłami anioła”.

Szkoła Paryska jak zawsze reprezentowana jest przez najlepszych swoich przedstawicieli: Melę Muter, której „Martwa natura z winogronami” urzeka siłą kolorów, „Kobietę z dzbanem” Leopolda Gottlieba, Henryka Haydena, Alfreda Aberdama czy „Wenecję” Włodzimierza Terlikowskiego.

W części poświęconej sztuce współczesnej, z pewnością uwagę przykuje „Ambalaż” Tadeusza Kantora z 1967 roku oraz wielka gratka dla kolekcjonerów prac Jana Lebensteina – bardzo wczesny obraz z jednego z najważniejszych cyklów artysty tzw. figur osiowych – „Figura rozpięta” z 1958 roku reprodukowana w literaturze podsumowującej polską sztukę współczesną już w 1959 roku. Wśród prac XX-wiecznych warto zwrócić też uwagę na prace Władysława Hasiora „Pożegnanie ostatniego króla”, obraz szyty Kajetana Sosnowskiego, prace Stefana Gierowskiego, Jana Berdyszaka czy Henryka Stażewskiego. W tej części nie mogło też zabraknąć prac Wojciecha Fangora, którego malinowa fala „#30” z 1963 roku licytowana będzie od bardzo atrakcyjnej kwoty 190 tyś zł. Zapraszamy do zapoznania się wszystkimi spośród 87 proponowanych dzieł. Katalog dostępny na stronie: www.polswissart.pl

Fotografia (góra): Fragment dzieła Tadeusza Makowskiego „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”, 1923, źródło: Polswiss Art

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.