szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Sztuki Dawnej w DESIE Unicum

29.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Już w najbliższy czwartek 3 marca w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się pierwsza w tym sezonie Aukcja Sztuki Dawnej. Licytacja obfituje w dzieła, które zainteresują niewątpliwie nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów. Start aukcji o godzinie 19.00 .

Marcowa Aukcja Sztuki Dawnej w DESA Unicum obfituje w dzieła, które zainteresują niewątpliwie nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów. Na pierwszej po Nowym Roku Aukcji Sztuki Dawnej klienci będą mogli licytować między innymi „Rozstanie” Eugeniusza Zaka. Ten niezwykły idylliczny pejzaż przez prawie 80 lat znajdował się w kolekcji rodzinny Kelloggów w Stanach Zjednoczonych. Obraz, znany w Polsce dotychczas jedynie z czarno-białych reprodukcji jest interesującym przykładem stylu artysty i zajmuje w jego twórczości istotne miejsce.
Podobnie rzecz ma się z „Kawiarką” Józefa Mehoffera. Obraz, który zostanie wystawiony na sprzedaż 3 marca wyraźnie pokazuje, że Mehoffer niesłusznie jest utożsamiany jedynie z secesją i portretami bogatych krakowskich mieszczek. Intymna scena prezentująca służącą stojącą przed stolikiem z kawą może być punktem wyjścia do reinterpretacji sztuki Mehoffera.

Wielką atrakcją aukcji jest również wczesna praca Alfreda Wierusza Kowalskiego. „Rekwizycja” powstała we wczesnym okresie jego twórczości, niedługo po tym jak znalazł się on w Monachium. Malownicza scena rodzajowa przedstawia jeden z ulubionych przez artystę motywów: rzeczywistość sarmackiej Rzeczpospolitej.

Na szczególną uwagę zasługują również wielkoformatowe płótno Apoloniusza Kędzierskiego „Rybak”. Kędzierski, dziś niesłusznie nieco zapomniany, za życia uchodził za jednego z najwybitniejszych polskich artystów i próbował przeszczepić nad Wisłą zdobycze francuskiego impresjonizmu. W „Rybaku” widać jak doskonale artysta opanował zdolność przedstawienia światła zachodzącego słońca i letniego powietrza.

Obrazem zupełnie osobnym jest kompozycja Stefana Bakałowicza, akademika mieszkającego – podobnie jak Henryk Siemiradzki – w Rzymie. „Winicjusz i Lidia” jest ilustracją do powieści Henryka Sienkiewcza „Quo vadis”. Obraz jest interesujący nie tylko przez swoją wyważoną, subtelną formę, ale również czas powstania. Namalowana w 1897 kompozycja roku jest jedną z pierwszych ilustracji powieści, która przyniosła Sienkiewiczowi Nagrodę Nobla.

Z części poświęconej sztuce polskiej w pierwszych dekadach XX wieku odnotować należy również wczesny portret Zbigniewa Pronaszki, zimowy pejzaż Rafała Malczewskiego, czy monumentalny akt Romana Kramsztyka.
Osobną grupę tworzą obrazy powstałe w kręgu Szkoły Paryskiej. Na aukcji będzie można kupić późne dzieło Henryka Haydena, „Błękitne trio”, przez historyków sztuki zaliczane do jego najciekawszych prac. Zaprezentowane zostaną prace Henryka Epsteina, Simona Mondzaina, czy Włodzimierza Terlikowskiego oraz dwa obrazy Zygmunta Menkesa odznaczają się szczególnie silną ekspresją.

Ciekawostką aukcji jest włoski dekoracyjny talerz powstały, ponad pięć wieków temu, około 1480-1510 roku, obiekt o wybitnej wartości artystycznej i klasie muzealnej. Dzieło odznacza się zagadkową ikonografią – namalowana na majolice dekoracja przedstawia dworzan na łodzi i przygrywającą im na harfie miłość. W XV i XVI wieku talerze tego typu były nie tylko używane na wystawnych bankietach, ale również kolekcjonowane jako przedmioty luksusowe.

Katalog aukcji dostępny na www.desa.pl.

Wystawa poprzedzająca aukcję trwa do 3 marca, do godz. 19.00

Fotografia (góra): Rafał Malczewski, Był cyrk w Zakopanem („Gminne Muzeum”), źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017