szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Heleny Siemińskiej „Zderzak na skróty” w Galerii Zderzak w Krakowie

01.03.2016

Aktualności, Wystawy: Polska

Od 9 marca 2016 r. w Galerii Zderzak w Krakowie będzie można oglądać wystawę Heleny Siemieńskiej „Zderzak na skróty”. Prace będą dostępne dla zwiedzających do 19 marca.

Wystawa „Zderzak na skróty” prezentuje wybór rysunków z komiksu Heleny Siemińskiej, absolwentki krakowskiej ASP (dyplom 2014 w pracowni prof. Dariusza Vasiny). Artystka mieszka w Krakowie, pracuje jako barmanka.

Tematem komiksu są przygody Zderzaka, wybrane z 30 lat historii Galerii. Scenariusz powstał na podstawie rozmów, które autorka przeprowadziła z artystami i historykami sztuki. O Zderzaku opowiadają: Ewa Ciepielewska, Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Mirosław Filonik, Paweł Jarodzki, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Monika Szwed, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Andrzej Szczerski, Marta Tarabuła. Jaap Blonk prezentuje performance.

Komiks ukazał się drukiem z okazji 30-lecia Galerii Zderzak.

Bliskie związki Zderzaka z komiksem datują się od narodzin galerii na jesieni 1985 roku. Inspiracje komiksem pojawiły się w malowanych temperami na papierach obrazach Ryszarda Grzyba, pokazywanych na wystawie „Pojedynek na huśtawce” w 1985 roku. Była to druga wystawa Zderzaka. Z kolei, w 1996 roku galeria wystawiła po raz pierwszy plakaty i rysunki komputerowe Piotra Młodożeńca pt. „Ruchome obrazy”, a dwa lata później, w 1998 roku galeria wydała autorską książkę Jana Młodożeńca pt. „Format”, która towarzyszyła wystawie temper artysty pt. „5.30”. Książkę zaprojektował Piotr Młodożeniec z udziałem Ojca.

W 1999 roku w Zderzaku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Wilhelma Sasnala pt. „Sto kawałków”. Z tej okazji artysta zaprojektował i wydał w nakładzie limitowanym „Zeszyt” – wybór swoich rysunków w niebieskiej okładce udającej szkolny zeszyt 16-kartkowy z czasów PRL (wciąż do nabycia!).

Wymienione wyżej wydarzenia związane ze Zderzakiem to nie jedyne inspiracje, z których Helena Siemieńska czerpała tworząc swój wyjątkowy komiks.

Komiks autorstwa Heleny Siemieńskiej „Zderzak na skróty” do nabycia w Galerii Zderzak. Cena książki 40 PLN + wysyłka. Zamówienia należy kierować na adres: zderzakoffice@zderzak.pl

Helena Siemińska „Zderzak na skróty”
Wernisaż: 8 marca o godz. 19:00
Czas: 9 – 19 marca 2016
Miejsce: Galeria Zderzak, Kraków

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.