szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Największa wystawa Georgii O’Keeffe w Tate Modern

02.03.2016

Aktualności, Wystawy: Europa

Latem tego roku, Tate Modern zaprezentuje największą do tej pory wystawę amerykańskiej artystki Georigii O’Keeffe, jaka zorganizowano w Wielkiej Brytanii. Główną atrakcją ekspozycji ma być warte 44 miliony dolarów dzieło „Jimson Weed/White flower No.1” z 1932 r. – najdroższa praca jaka dotychczas została namalowana przez kobietę.

Wystawa prac Georgii O’Keeffe zostanie otwarta 6 lipca i potrwa do 30 października. Tate zaprezentuje wtedy ponad 100 prac znanej, amerykańskiej artystki, feministki i popularyzatorki kultury amerykańskiej. Będzie to największa do tej pory prezentacja jej dzieł w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy przygotowali niespodziankę dla odwiedzających. Wśród prac artystki nie zabraknie najbardziej znanego płótna malarki – „Jimson Weed/White flower No. 1” z 1932 r. Zostało ono wylicytowane na aukcji nowojorskiego Sotheby’s w listopadzie 2014r. osiągając imponujące 44 mln dolarów. Tym samym przebiło trzykrotnie estymowana kwotę 15 mln dolarów, a licytacja ta uczyniła Georgię najdroższą kobiecą artystką.

Fakt, że to właśnie prace Georgii zostały wybrane na otwierającą nowe przestrzenie Tate Modern wystawę, nie jest przypadkiem. Muzeum chce w ten sposób realizować projekt, mający na celu propagowanie kobiecej sztuki i modernizmu amerykańskiego. Większość prac artystki została wypożyczona z muzeum Georgii O’Keeffe w Santa Fe, gdyż w Wielkiej Brytanii nie ma żadnych prac malarki w publicznych kolekcjach. Zaprezentowane zostaną m.in. takie dzieła jak „Black Mesa Landscape, New Mexico / Out Back of Marie’s II” (1930), „Red and Yellow Cliffs” (1940), czy „Taos Pueblo” (1929/34).

Georgia Totto O’Keeffe, której 30 rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku (6 marca), była wybitną malarką amerykańską, tworząca abstrakcyjne obrazy wywodzące się z realizmu. Strzeliste krajobrazy, zimne, wysuszone kości czy kwitnące kwiaty oraz muszle sprawiły, iż O’Keeffe stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek XX wieku, tworząc charakterystyczne, pełne koloru i ciekawej formy prace.

Początki malarstwa artystki miały miejsce w Art Institute w Chicago, do którego uczęszczała od 1907 roku. Pierwszą nagrodę w karierze otrzymała za obraz olejny „Martwy królik z miedzianym garnkiem”, za które artystka otrzymała stypendium, pozwalające jej na dalszą naukę. W 1908 roku Georgia zrezygnowała ze studiów, co wiązało się z kryzysem twórczym – malarka twierdziła, iż denerwowało ją wszystko co miało związek z malowaniem, a zapach tempery przyprawiał ją o mdłości. Zaczęła ponownie malować w 1912 roku, kiedy to na zajęciach szkoły letniej na Uniwersytecie Wirginii poznała Arthura Wesleya Dowa – zachęcał on artystów do wyrażania siebie poprzez kolory, światłocień, harmonie w kompozycji.

Przełomowym wydarzeniem w życiu Georgii było poznanie fotografa Alfreda Stieglitza, właściciela Galerii „291” w Nowym Yorku. Stało się to za sprawą dostarczenia mu rysunków O’Keeffe, które go zachwyciły i znalazły się na pierwszej wystawie Georgii w 1917 r. Fotograf po rozwodzie ze swoja żoną w 1924 r. i Georgia pobrali się, a Stieglitz przez lata zajmował się i pielęgnował twórczość swojej ukochanej, aż do śmierci w 1946 r.

O’Keeffe wielokrotnie była laureatką wielu nagród, inspirowała wielu artystów, szczególną popularnością cieszyła się w latach trzydziestych i czterdziestych, kiedy powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł, „Summer days” (1938) – obraz przedstawiający czaszkę woła ozdobioną różnymi dzikimi kwiatami na tle pustyni.

Artystka była jedną z niewielu kobiet, która zyskała mocna pozycję w kształtowaniu nowych nurtów sztuki; starała się upowszechniać sztukę amerykańską w Europie w burzliwym czasie europejskiego rozkwitu sztuki współczesnej.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Georgia O’Keeffe, 1918. Fot. Alfred Stieglitz.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.