szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

ART MAIN STATION by mia na Dworcu PKP we Wrocławiu – wystawa „Medytacja i ekspresja”

03.03.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

5 marca w galerii na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu odbędzie się wystawa „Medytacja i Ekspresja” przygotowana przez mia ART Gallery w ramach projektu ART MAIN STATION BY MIA. Do czerwca będzie można oglądać prace takich klasyków jak Wojciech Fangor, Roman Opałka czy Magdalena Abakanowicz.

Od marca do końca czerwca 2016, mia ART GALLERY w swojej specjalnej odsłonie w trakcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016: ART MAIN STATION BY MIA, galerii na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, proponuje wyjątkowe wydarzenie. Wystawa „Medytacja i ekspresja”  to prezentacja dorobku i postaw krytycznych Bożeny Kowalskiej i Mariusza Hermansdorfera – krytyków i wybitnych znawców współczesnej sztuki polskiej poprzez ekspozycję dzieł wyjątkowych artystów. Bożena Kowalska zaprezentuje malarstwo: Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Kajetana Sosnowskiego, a Mariusz Hermansdorfer pokaże dzieła Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora i Aliny Szapocznikow.

Wojciech Fangor. H5, 1964, Fundacja Zwierciadło, źródło: materiały prasowe

Wojciech Fangor. H5, 1964, Fundacja Zwierciadło, źródło: materiały prasowe

Wystawa nasza ma dwóch kuratorów-krytyków sztuki o odmiennych preferencjach, przedstawia więc dzieła z dwóch różnych artystycznych narracji. Została też pokazana w dwóch wyodrębnionych przestrzeniach ekspozycyjnych. Jedna z tych opcji została tytułowo określona jako medytacja, druga – jako ekspresja. Nie znaczy to jednak, że dzieła twórców spod znaku ekspresji wyzbyte są elementu medytacji, a określone medytacyjnymi – pozbawione ekspresji. – pisze Bożena Kowalska w tekście do katalogu i pochyla się nad artystami, których prace wymagają szczególnego rodzaju skupienia, podjęcia drogi do kontemplacji dzieła i jego idei. Jej podopieczni – Fangor, Opałka i Sosnowski – wprowadzają w swoim czasie zupełnie nowatorskie formy wyrazu. Opowiadają historie wykorzystując geometryczne kształty, liczby, związki chemiczne.

Artyści, którym Mariusz Hermansdorfer poświęca wystawę „Medytacja i ekspresja” traktują swoją twórczość jako niezgodę wobec rzeczywistości świata zastanego – wobec doświadczeń wojennych, doświadczeń obozów koncentracyjnych, wreszcie doświadczeń realnego socjalizmu. Eksponując dzieła wybranej trójki, sygnuje nie tylko ich niezaprzeczalny geniusz, ale też pamięć o lokalności miejsc, z których pochodzą, historii, której byli lub są uczestnikami. Ekspozycja dzieł, należących do kolekcji polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych, ma na celu również zwrócenie uwagi na rolę krytyka sztuki i jego miejsce w życiorysach twórców oraz podjęcie dyskusji na temat krytyki sztuki w ogóle, jej kondycji, roli i przyszłości.

Dwugłos znakomitych krytyków zostanie zaprezentowany również w specjalnie wydanym katalogu. Organizatorzy poprzez wszystkie działania podejmowane w trakcie trwania wystawy (projekcje filmowe, spotkania i dyskusje) chcą przybliżyć sztukę odbiorcom,zachęcić do świadomego uczestnictwa w kulturze teraz i w przyszłości, nie tylko przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury.

Magdalena Mielnicka, pomysłodawca, fundator i organizator galerii na Dworcu Głównym PKP oraz koordynator wystawy dodaje: Ta wystawa, to możliwość swoistej wyprawy w głąb wyobraźni,indywidualnego doświadczania sztuki najwyższej próby, opartego na pełnych treści i znaczeń wskazówkach, w niezwykle inspirującym miejscu, gdzie czas mierzony jest nieustanną podróżą.

Wystawa „Medytacja i ekspresja”
Miejsce: Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Czas trwania: 5 marca – 24 czerwca 2016
Kuratorzy wystawy: Bożena Kowalska, Mariusz Hermansdorfer
Organizatorzy: Fundacja All That Art!, Fundacja Zwierciadło
Koordynator wystawy: Magdalena Mielnicka

Fotografia (góra): Magdalena Abakanowicz, Ugłowione, 1998, fot. Wojciech Holnicki-Szulc, pracownia M. Abakanowicz

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.