szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Półtora miliona złotych za „Dziewczynkę z koszem owoców i barankiem” Tadeusza Makowskiego

03.03.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Pierwsza w tym roku Aukcja Dzieł Sztuki w domu aukcyjnym Polswiss Art zakończyła się olbrzymim sukcesem. Praca Makowskiego wylicytowana została za 1,58 mln zł, a łączny zysk z aukcji przekroczył 5 mln zł.

Tadeusz Makowski, Dziewczynka z koszem owoców i barankiem, 1923, olej półtno, 100x81cm, źródło: Polswiss Art

Tadeusz Makowski, Dziewczynka z koszem owoców i barankiem, 1923, olej półtno, 100x81cm, źródło: Polswiss Art

Zapowiadana przez nas Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art, która zainaugurowała wiosenny sezon aukcyjny, zakończyła się niebywałymi rezultatami. Najbardziej wartościowe dzieło wystawione tego wieczoru na sprzedaż – „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem” Tadeusza Makowskiego – zlicytowane zostało ostatecznie za 1,58 mln zł. Praca, której licytacja rozpoczęła się od 1,5 mln zł, nie osiągnęła niestety ceny szacowanej ustalonej pomiędzy 1,7 a 1,9 mln zł. Mimo to, ostateczna kwota ustanowiła nowy rekord za dzieło tego artysty.

Prace Makowskiego – jednego z lepiej rozpoznawalnych malarzy polskich okresu międzywojennego – od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki przedwojennej. Na przestrzeni 1991-2016 sprzedano ponad 150 prac autorstwa malarza, a ich obecni właściciele niechętnie wyprzedają nabyte dzieła na rynku wtórnym. Realizacje Makowskiego, z których ostatnie pochodzą z początku lat 30., cieszą się stale rosnącą wartością cenową, czego dowodem może być przekroczenie półtora mln zł za pojedynczą pracę na wtorkowej aukcji.

Stworzony w 1923 roku obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem” namalowany został prawdopodobnie podczas pobytu artysty w burgundzkiej wiosce La Comelle. Widoczne są w nim zarówno wpływy starych mistrzów holenderskich – którymi Makowski inspirował się przez całą drogę twórczą – jak i malarstwa francuskiego, ujawniające się przede wszystkim w ciepłym kolorycie i konstrukcji poszczególnych form kompozycji. Związany ze środowiskiem paryskich artystów skupionych wokół Henry Le Fauconniera, Makowski odchodzi w tym obrazie od ich zdystansowanego sposobu obrazowania na rzecz melancholijnej, nieco naiwnej i ludowej poetyckości.

Tadeusz Kantor, Ambalaż: parasol i postacie, 1967, źródło: Polswiss Art

Tadeusz Kantor, Ambalaż: parasol i postacie, 1967, źródło: Polswiss Art

Wystawiony na pierwszej indywidualnej wystawie artysty w Paryżu w 1927 roku obraz trafił następnie do nieznanej prywatnej kolekcji w stolicy Francji, a po jakimś czasie nabyty został do paryskich zbiorów Marty Regnier.

Podczas pierwszej w tym roku aukcji w Polswiss Art odnotowano także ważne sprzedaże dla artystów współczesnych. W cenowej hierarchii wysoko uplasowały się prace Tadeusza Kantora, którego „Asamblaż: parasol i postacie” z 1967 r. kupiony został za 405 tys. zł; Jana Lebensteina „Figura rozpięta” z 1958 r., wylicytowana za 250 tys. zł. oraz Wojciecha Fangora „#30” z 1963 r., sprzedana za 255 tys. zł.

Niemałym zainteresowaniem licytujących cieszyły się dzieła klasyka malarstwa abstrakcyjnego Stefana Gierowskiego, którego trzy płótna pochodzące z lat 70. i 90. sprzedane zostały za 140 („DCCLXXXVII” oraz „CCLXVIII”) i 155 tys. zł. („OB. DCLXIII”).

W przygotowanym na licytację katalogu znalazło się 87 dzieł sztuki pochodzących od XIX do XXI w. Prócz wymienionych nazwisk ofertę urozmaiciły prace tak uznanych polskich artystów jak Zofia Stryjeńska, Witkacy, Leopold Gottlieb, Władysław Hasior, Teresa Pągowska czy Edward Dwurnik.

Całkowita kwota z wylicytowanych prac wyniosła 5,33 mln zł.

m.m

Fotografia (góra): Tadeusz Makowski, Dziewczynka z koszem owoców i barankiem, 1923

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.