szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

4 czerwca rusza Berlin Biennale – znamy główne ścieżki prezentacji wystaw

04.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Organizatorzy Berlin Biennale, którego 9 edycja zainaugurowana zostanie 4 czerwca, ogłosili właśnie listę miejsc, w których odbywać się będą tegoroczne wystawy. W wydarzeniu udział wezmą cztery ważne instytucje, w tym zupełnie nowa Fuerle Collection, której otwarcie zaplanowano na kwiecień br.

Kolektyw DIS, źródło: materiały prasowe 9. Berlin Biennale

Kolektyw DIS, źródło: materiały prasowe 9. Berlin Biennale

Berlińskie Biennale Sztuki Współczesnej, które w tym roku odbędzie się po raz 9. ogłosiło niedawno listę miejsc, w których prezentowane będą główne wystawy i działania artystyczne tegorocznej edycji. Akademie der Künste (Akademia Sztuki), European School of Management and Technology (prywatna Europejska Szkoła Biznesu/ESMT), Feuerle Collection, KW Institute for Contemporary Art oraz turystyczna łódź na Sprewie – będą głównymi punktami na mapie berlińskiego biennale.

Co ciekawe, Feurle Collection to nowo powstające prywatne muzeum, którego przestrzeń otwarta zostanie dopiero w kwietniu tego roku, a już w czerwcu gościć będzie ważną wystawę w ramach berlińskiego biennale. Docelowo instytucja poświęcona będzie dawnej i współczesnej sztuce Azji, a w skład jej kolekcji wchodzą m.in. tak cenne obiekty jak pochodzące z południa kontynentu rzeźby, tworzone na przestrzeni VII- XIII w. Z okazji biennale cała dolna przestrzeń postindustrialnego budynku służyć będzie podczas wydarzenia za jedną z głównych ścieżek wystawienniczych.

Zapowiedź 9. Berlin Biennale, źródło: materiały prasowe 9. Berlin Biennale

Zapowiedź 9. Berlin Biennale, źródło: materiały prasowe 9. Berlin Biennale

Paradoksy współczesności – to jedno z głównych haseł wyjściowych zaproponowanych przez kuratorów tegorocznej edycji międzynarodowej wystawy – nowojorskiego kolektywu DIS, tworzonego przez Lauren Boyle, Solomona Chase’a, Marco Roso i Davida Toro. Problematyka, którą chcą przeanalizować kuratorzy, dotyczyć będzie takich zagadnień jak: wirtualność jako rzeczywistość, narody jako marki, człowiek jako zespół danych, kultura jako kapitał, zdrowy styl życia jako polityka.

Jak podkreślają kuratorzy wystawy – również pięć punktów wybranych na główne miejsca tegorocznej imprezy charakteryzuje motyw paradoksu, czy to historycznego, społeczno-politycznego czy też kulturowego, a ponadto wiążą się ważnymi lub po prostu interesującymi wydarzeniami z historii miasta.

W przeciągu kilku kolejnych tygodni kolektyw DIS czuwający nad koncepcją tegorocznego biennale ma ogłosić listę ponad 100 artystów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w wydarzeniu. Jak zapowiadają kuratorzy będą to przede wszystkim ci twórcy, którzy w swojej działalności wskazują na problem ideologicznych konfliktów przekładając je także na estetykę i sposób realizacji prac.

Na przestrzeni prawie 20 lat Berlin Biennale, uznawane obecnie za jedną z najważniejszych i najbardziej nowatorskich imprez poświęconych sztuce współczesnej, kuratorowane było przez tak ważnych przedstawicieli świata sztuki jak: Nancy Spector i Hans Ulrich Obrist (1998), Maurizio Cattelan (2006), Adam Szymczyk i Elena Filipovic (2008), Artur Żmijewski (2012) czy Juan A. Gaitán (2014).

9. Berlin Biennale otworzy się 4 czerwca i potrwa do 18 września 2016 r.

m.m

Fotografia (góra): Zapowiedź 9. Berlin Biennale, źródło materiały prasowe 9. Berlin Biennale

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.