szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Ekranizacja obrazu Jana Matejki

04.03.2016

Aktualności, Magazyn

Pod koniec lutego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych rozpoczęto zdjęcia do filmowej ekranizacji obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965″. Projekt jest częścią cyklu filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”. Ekranizacją zajmą się czołowi filmowcy, m.in. twórcy filomów „Wiedźmina”, „Miasto 44” czy „Obławy”.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przygotowuje niezwykłą ekranizację obrazu „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965”. Zainspirował on twórców do stworzenia filmu o kontekście historycznym i obyczajowym, przybliżający Chrzest Polski. Twórcy filmu chcą w ten sposób dać odbiorcom możliwość zajrzenia w głąb obrazu. A przypomnijmy, iż w tym roku obchodzona jest 1050 rocznica przyjęcia chrztu przez pierwszego historycznego władcę Polski – Mieszka I.

Pomysł ekranizacji obrazu narodził się w Wytwórni jako alternatywa przekazania historii, wobec tradycyjnych lekcji historii w szkołach. Filmowcy mają nadzieję na zainteresowanie malarstwem oraz wzmocnienie postaw patriotycznych wśród najmłodszych.

Film powstanie we współpracy ponad 60 aktorów i statystów oraz czołowych twórców filmowych m.in. Marka Brodzkiego, reżysera „Wiedźmina”, autora zdjęć do „Karbala” i „Obławy” Arka Tomiaka, czy Marka Warszewskiego, scenografa „Miasto 44”.

Jan Matejko, "Autoportret" 1892. Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Jan Matejko, „Autoportret” 1892. Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz olejny „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965” z 1889 roku otwiera cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce” stworzony przez wybitnego polskiego malarza Jana Matejkę. Pierwotny tytuł płótna miał brzmieć „Chrzest króla Mieczysława”, jednak artysta podjął decyzję o umieszczeniu na obrazie obok chrztu, momentu przybycia czeskiej księżniczki Dobrawy, a wraz z nią zachodniej cywilizacji na ziemie Polan – miało to miejsce w 965 roku, stąd taka data w tytule obrazu.

Na obrazie Polska ukazana jest jako kraj lesisty, pokryty jeziorami, pełen słońca; wydarzenia dzieją się na brzegach Jeziora Lednickiego w Wielkopolsce. Główna postacią obrazu jest Mieszko I wsparty o krzyż, dzierżąc symbol władzy, jakim jest miecz. Charakterystycznym gestem władcy jest jego lewa noga wsparta na leżącym, rozbitym posągu pogańskiego bożka. Na przedstawieniu można zauważyć też młodszego brata Mieszka, który jest chrzczony przez św. Wojciecha . Postać świętego ma podkreślić kierunek przyjęcia chrześcijaństwa z Czech. Kolejnym symbolicznym elementem jest świeca w dłoni Dobrawy, żony księcia, symbolizująca nową wiarę. W lewym rokgu obrazu, w oddali, zacumowane są łodzie, zapowiadające wyprawę misyjna na ziemie Prus i Jaćwingów.

Dzieło będące własnością Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obecnie w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Jan Matejko, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965” 1889. Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie. 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.