szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

39 Aukcja Sztuki Współczesnej w domu aukcyjnym DESA Unicum

07.03.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Na 39 Aukcji Sztuki Współczesnej w Desie Unicum zostaną zaprezentowane obrazy i asamblaże najważniejszych i najbardziej cenionych polskich klasyków współczesności. Aukcja odbędzie się 17 marca o godz. 19.00.

W ofercie aukcyjnej, obejmującej ponad 70 obiektów znajdą się prace mistrzów abstrakcji i awangardzistów o konstruktywistycznym rodowodzie – Henryka Stażewskiego, Adama Marczyńskiego, Jerzego Kałuckiego, Ryszarda Winiarskiego i Kajetana Sosnowskiego.

Tadeusz Kantor, Z cyklu "Multipart", 1970-1971, źródło: DESA Unicum

Tadeusz Kantor, Z cyklu „Multipart”, 1970-1971, źródło: DESA Unicum

Na szczególną uwagę zasługuje abstrakcyjne płótno Wojciecha Fangora zatytułowane „SU 10”, powstałe w 1972 roku w posiadłości artysty w Summit w stanie Nowy Jork. Fangor eksploatował wówczas w swoim malarstwie, wypracowaną przez siebie na początku lat 60., teorię pozytywnej przestrzeni iluzyjnej. Niezwykle interesującym przykładem połączenia sztuki z życiem osobistym autora jest obraz „Pamięci ojca” Jerzego Tchórzewskiego z 1959 roku. Na aukcji zostanie zaprezentowany także jeden z głośnych „Multipartów” Tadeusza Kantora z 1970 roku, który – z inspiracji artysty – został poddany twórczemu przeobrażeniu przez pierwszego właściciela asamblażu.

Pasjonaci malarstwa materii będą mogli wziąć udział w licytacji prac takich twórców jak Bronisław Kierzkowski, Rajmund Ziemski czy Aleksander Kobzdej – na aukcji pod młotek pójdzie jego obraz „Określony”, który reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo w 1959 roku.

Wśród prac wpisujących się w nurt wieloznacznej i poetyckiej abstrakcji lirycznej znajdują się kompozycje Erny Rosenstein, Teresy Rudowicz oraz obrazy Stanisława Fijałkowskiego, nazywanego przez krytyków „najważniejszym teoretykiem wśród współczesnych malarzy”. Osobną grupę stanowią prace czołowych przedstawicieli op-artu jak Ed Mieczkowski, Tadasky – Tadasuke Kuwayama, Reginald H. Neal czy wybitny, wyróżniający się szczególną wrażliwością na kolorystyczne niuanse amerykański artysta polskiego pochodzenia – Julian Stańczak.

Na licytacji wystawione zostaną również prace mistrzów figuracji – Teresy Pągowskiej, Marka Sapetto czy Jarosława Modzelewskiego. Gratką dla kolekcjonerów z pewnością będą także obrazy Jerzego Mierzejewskiego, Stefana Gierowskiego, Jana Dobkowskiego, Leona Tarasewicza, Edwarda Dwurnika i Jana Berdyszaka, którego kompozycja z cyklu „Anti nomos” i „Belka krzyża utraconej transcendencji” prezentują najbardziej charakterystyczne motywy jego twórczości – intelektualną refleksję, konsekwencję, oraz wartościowanie motywów marginalnych, takich jak pustka i monochromatyczność.

Fotografia (góra): Wojciech Fangor, SU 10, 1972, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.