szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Nieukończony obraz Francisa Bacona odkryty przez Christie’s

07.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Dwie części niedokończonego studium aktu autorstwa Francisa Bacona, odkryto na odwrocie dwóch prac irlandzkiego malarza Tony’ego O’Malleya. Po 60 latach zostaną one złożone w całość i zaprezentowane publiczności w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie 12 marca br.

Francis Bacon

Francis Bacon

W ofercie londyńskiego domu aukcyjnego Christie’s, którą przygotowano na licytację nowoczesnej sztuki brytyjskiej i irlandzkiej, zaplanowanej na 17 marca, wśród ponad 100 cennych obiektów znalazły się m.in. dwa dzieła irlandzkiego malarza Tony’ego O’Malley (1913-2003) pochodzące z 1962 roku. Obrazy zatytułowane „Currach, Clare Islnad” oraz „Evening Landscape” namalowane zostały farbami olejnymi na tekturze. Kilka tygodni przed wystawieniem ich na aukcję, specjaliści z domu aukcyjnego Christie’s odkryli na ich odwrocie nieukończone studium męskiego aktu wykonane na szarym tle i wzbogacone odręcznymi notatkami. Przedstawienie sklasyfikowano jako nieznane dzieło Francisa Bacona, stworzone pod koniec lat 50. XX w.

Według Angusa Granlunda z Christie’s, Bacon wykonał szkic podczas pobytu w St Ives w Kornwalii, w roku 1959, gdzie przez 6 miesięcy wynajmował studio od rzeźbiarza Williama Redgrave’a. W tamtym czasie malarz pracował nad serią płócien na swoją indywidualną wystawę w nowojorskiej Malborough Gallery, która miała odbyć się w marcu 1960 r. W twórczości Bacona był to ważny moment eksperymentowania z kolorem i techniką oraz dochodzenia do odpowiedniego ustawienia figury w przestrzeni. Pobyt malarza w Kornwalii został ostatecznie skrócony z powodu kłótni z jego ówczesnym partnerem Ronnie Beltonem. Opuszczając studio malarz pozostawił w nim część nieukończonych prac, w tym odnaleziony kilka dni temu, po prawie 60 latach, akt męski. Po wyjeździe Bacona żona Redgrave’a rozdała prace zaprzyjaźnionym artystom, w celu ponownego użycia niewykorzystanych materiałów. Szkic Bacona trafił wtedy w ręce Tony’ego O’Malley, który preferując pracę w mniejszych formatach podzielił go na dwie części. Na rewersie oryginalnego przedstawienia stworzył dwie kompozycje, z których jedną zatrzymał do zbiorów prywatnych, druga zaś zatytułowana „Currach, Clare Island” trafiła do prywatnej kolekcji poety Padraica Fallona.

Obie prace, których łączną wartość określono na 20-30 tys. funtów, będą wystawione jako dyptyk 12 marca podczas przedsprzedażowej wystawy wraz z innymi dziełami z katalogu aukcyjnego. Pod młotek trafią 5 dni później – 17 marca.

Dzieło Bacona nie było do tej pory prezentowane szerokiej publiczności, a dzięki odkryciu reprodukcja pracy znajdzie się także w opracowywanym nowym katalogu dzieł malarza, którego publikacja zaplanowana jest na kwiecień br.

Fotografia (góra): Tony O’Malley, Currach, Clare Islnad” , „Evening Landscape”, 1962 oraz odkryty obraz Francisa Bacona, 1959 r., źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.