szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe centrum badań nad sztuką Luciana Freuda w Dublinie

11.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Irlandzkie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (IMMA) zapowiedziało otwarcie nowego centrum badań skupionego na dorobku brytyjskiego artysty Luciana Freuda. Centrum sprawować będzie opiekę nad 50 pracami malarza, z których wszystkie pochodzą z prywatnych kolekcji sztuki.

Lucian Freud, The Pearce Family, 1998

Lucian Freud, The Pearce Family, 1998

8 marca dyrektorka Irlandzkiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Dublinie, Sarah Glennie wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała, iż „IMMA zostało wybrane na instytucję, której powierzono opiekę nad 50 pracami Luciana Freuda, mającymi status długoletniego depozytu i pochodzącymi z ważnych kolekcji prywatnych”. W związku z możliwościami jakie otrzymała dublińska instytucja we wrześniu 2016 r. zainauguruje ona nowe centrum sztuki Freuda, noszące nazwę IMMA Collection: Freud Project, które przez kolejnych pięć lat mieścić będzie się w specjalnie przygotowanym kompleksie wystawienniczym IMMA Garden Galeries. W ramach działalności nowego centrum badań zapowiedziany został nie tylko rozbudowany program wystawienniczy i edukacyjny, ale także sympozja, współpraca z instytucjami zewnętrznymi oraz szeroko zakrojone badania muzealne nad sztuką jednego z najwybitniejszych malarzy brytyjskich.

Lucian Freud, Reflection (Self-Portrait), 1985, źródło: National Portrait Gallery

Lucian Freud, Reflection (Self-Portrait), 1985, źródło: National Portrait Gallery

Negocjacje w sprawie wybrania kompetentnej instytucji, której powierzone zostaną dzieła trwały ponad dwa lata. Udział brali w nich m.in. obecni właściciele wypożyczanych prac oraz brytyjskie instytucje muzealne. Wśród obrazów, które wejdą w skład specjalnej tymczasowej kolekcji znajdą się dzieła takie jak: „Bella and Esther” (1988), „The Painter’s Mother Reading” (1975) czy „The Pearce Family” (1998).

Przygotowując specjalny program ekspozycyjny, kuratorzy muzeum zapowiedzieli, że prace Freuda będą prezentowane także na tle innych realizacji artystycznych, zarówno znanych jak i dopiero wschodzących artystów. Jako jedne z pierwszych pokazane zostaną nowe prace laureata Nagrody Turnera Duncana Campbella oraz brytyjsko-japońskiego artysty Simona Fujiwary. Najbliższa wystawa będzie miała na celu także uczczenie 100 rocznicy Powstania Wielkanocnego w Irlandii (24 kwietnia 1916).

Jak podkreślała Sarah Glennie, nowy program IMMA ma na celu wspierać bezkompromisowych, radykalnie myślących artystów, którzy – jak dowodnie pokazuje historia – torują drogę nie tylko rozwojowi sztuki, ale także rozwojowi społeczeństwa. Lucian Freud – czołowy malarz XX wieku – ma być patronem tych zmian i działalności Muzeum.

Urodzony w 1922 roku w Berlinie, Freud od 1933 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w wieku 88 lat w 2011 roku. Obecnie uznany jest za jednego z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej cenionych malarzy brytyjskich. Przez wiele lat – wraz z Francisem Baconem i R.B. Kitajem – reprezentował malarską szkołę zwaną School of London. Zasłynął przede wszystkim malarskimi studiami aktów oraz portretami o silnym ładunku psychologicznym oraz z dominującymi wątkami cielesności i erotyzmu. Aktualnie jest także jednym z najdroższych malarzy nowoczesnych, ostatnim rekordem za jego prace było 16,1 mln funtów osiągnięte na aukcji w Sotheby’s.

m.m

Fotografia (góra): 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.